Szkolny Klub NW

NORDIC WALKING W GIMNAZJUM NR 1

Historia

Nasza szkoła Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie  zawsze chętnie wychodziła  naprzeciw wszelkim oczekiwaniom i potrzebom swoich uczniów i ich rodziców.

Stąd też –w momencie oferty złożonej przez p. Ryszarda Janczyka ( w roku szkolnym 2012/2013) – instruktora nordic walking, by zaznajomić chętnych uczniów z tą jakże ciekawą i innowacyjna formą rekreacyjną – podjęto starania utworzenia Szkolnego Klubu Nordic Walking. Koordynatorem tych działań została p. Edyta Załęska-Magda – nauczyciel wychowania fizycznego, która wraz z p. Ewą Siwczuk-Cymą- drugim opiekunem Klubu  pozyskała sponsorów dla tego przedsięwzięcia ; p. Krzysztof Pitra – ówczesny starosta tarnobrzeski - wsparł nasz projekt sumą 1000zł, p. Artur Tomczyk – wieloletni przyjaciel naszej szkoły - sumą 200zł i p. Wojciech Załęski – sumą 100zł. Za zebrane pieniądze kupiono 17 par kijków nordic walking wraz z pokrowcami i duży pokrowiec wyjazdowy. Tak to się zaczęło!

Co to jest Nordic Walking?

Nordic Walking to najprościej ujmując – marsz z kijkami.
Jednak to stwierdzenie nie pokazuje sedna tej wspaniałej dyscypliny. Należy dodać że , jest to marsz wzbogacony o uruchomienie obręczy barkowej poprzez użycie odpowiednio zaprojektowanych kijków, przy zastosowaniu właściwej techniki.

Skąd wzięły się kije do NW?

Powstały one w wyniku wielu lat badań. Połączono kijki trekkingowe i kijki od nart biegowych. Opracowano specjalne uchwyty, które powodują odciążenie zarówno stawów kolanowych jak i kręgosłupa. Dzięki odpowiednim końcówkom można chodzić w różnym terenie.

Co nam daje uprawianie Nordic Walking?

Prawidłowy marsz z kijami:

• aktywizuje ok. 90 % mięśni całego ciała,
  • pomaga spalać kalorie ( skutecznie odchudza),
  • poprawia funkcjonowanie układu oddechowego oraz pracę serca,
  • pozytywnie wpływa na równowagę i koordynację ruchów,
  • wzmacnia mięśnie i stabilizację ciała,
  • poprawia sylwetkę i postawę ciała.

Pierwsze sukcesy

Pierwszym znaczącym sukcesem członków naszego Klubu był start w Pucharze Świata w Nordic Walking!!!

Możliwość wzięcia udziału w Pucharze Świata w jakiejkolwiek dyscyplinie to przeżycie niezwykłe i niezwykłe wyróżnienie – członkowie naszego Klubu mieli okazję tego doświadczyć biorąc udział w Pucharze Świata w Nordic Walking, który się odbył 3 maja 2014 r. w Kolbuszowej. Mimo niesprzyjającej pogody, nastroje dopisywały, czego efektem były wspaniałe czasy, uzyskane przez naszych sportowców:

Michałów Patryk – 5 km -  0:39:20 – kat. 14-17 lat – M – miejsce 10 w swojej kategorii,

Stochla Beata – 5 km – 0:41:32 – kat. 14-17 lat – K – miejsce 12 w swojej kategorii,

Markowicz Gabriela – 5 km – 0:41:33 – kat. 14-17 lat – 13 miejsce w swojej kategorii,

Wolwowicz  Emilia – 5 km – 0:43:21 – kat. 14-17 lat – miejsce 20 w swojej kategorii.

A że przykład  idzie z góry, opiekun Klubu - Edyta Załęska-Magda zajęła 7 miejsce w tym biegu pucharowym , w swojej  kategorii wiekowej, z czasem  00:39:34.