Projekt "PI - potrafię, wiem, znam - radę sobie dam".

Projekt PI 2014/2015

W bieżącym roku szkolnym kontynuowany jest w naszym gimnazjum innowacyjny projekt edukacyjny „PI – potrafię, wiem, znam – radę sobie dam”. W roku ubiegłym nauczyciele odbyli specjalne szkolenie i przystąpili do realizacji warsztatów z 8 grupami. Aktualnie zajęcia dla chętnych uczniów z klasy I a prowadzi p. Agnieszka Pazder.

Projekt ma formę edukacyjnej wędrówkę, której celem jest zdobycie ważnych kompetencji społecznych: kreatywności, innowacyjności, umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy, wyszukiwania informacji, analizowania ich.

Spotykamy się raz w tygodniu na godzinnych zajęciach. Zaczęliśmy od analizy ról grupowych i nauki współpracy – co wcale nie jest takie łatwe! – dzięki budowie wież z makaronu i słodkich pianek oraz „pułapek” na jajka. Następnie analizowaliśmy rożne style myślenia, wykonując kolorowe kapelusze. Ostatnio grupa uczyła się żonglować, aby poprawić koncentrację i synchronizację pracy półkul mózgowych, co wpływa na efektywność uczenia się.

Przed nami kolejne zajęcia w drugim półroczu. Kolejne zajęcia i nowe zadania, gdyż podstawowym założeniem projektu jest „nauka przez działanie”. Właśnie to podnosi atrakcyjność spotkań, gdyż młodzież uczy się, wykonując często śmieszne zadania, bawiąc się, wchodząc w różne role, angażując się w ćwiczenia ruchowe.