Od lutego bieżącego roku w naszej szkole realizowany jest innowacyjny projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie wyruszyli w edukacyjną wędrówkę, by zdobyć kompetencje społeczne na miarę wyzwań XXI wieku. Rozwijają m.in. kreatywność i innowacyjność, umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy, wyszukiwania informacji, analizowania i zarządzania nimi, umiejętności liderskie, odpowiedzialność.
Projekt w naszej szkole realizują cztery nauczycielki: p. Monika Jabłońska – Licak, p. Renata Konefał, p. Agnieszka Pazder, p. Marzena Zöllner. Dzięki specjalnemu szkoleniu mogłyśmy przystąpić do organizacji 30-godzinnych warsztatów dla dwóch grup (Alfa i Omega). 10 – 12–osobowe zespoły spotykają się co tydzień na dwugodzinnych zajęciach. Wszystkie materiały, z których korzystają nauczyciele i uczniowie, są bezpłatne. Młodzież podczas zajęć otrzymują wodę mineralna i drobne przekąski.
Podstawowym założeniem projektu jest przekonanie, że każdy ma prawo do sukcesu - na miarę swoich możliwości. Podczas warsztatów uczniowie poznają samych siebie, uczą się współpracować z innymi, poznają różne techniki i narzędzia kreatywnego myślenia i działania, odkrywają, że można zrealizować to, o czym marzą, co planują. Warsztaty realizowane są metodą learning by doing – uczenie przez działanie, więc uczniowie wykonują różne zadania, którym towarzyszy informacja zwrotna od nauczyciela i autorefleksja. Zadania są często zabawne. Na przykład analizie pełnionej roli w grupie, analizie stylów myślenia służy budowa wieży z makaronu i słodkich pianek, konstruowanie „pułapki” na jajko, wykonanie z bibuły kolorowych kapeluszy… Dodatkowo zajęciom towarzyszy ruch – różnorodne ćwiczenia w formie zabawy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się nauka żonglowania – najpierw chustami, potem piłeczkami. Dzięki temu uczniowie poprawiają koncentrację, synchronizują pracę półkul mózgowych, zwiększają efektywność nauki.
Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie zostało zakwalifikowane do testowania tego innowacyjnego projektu wraz z innymi 26 szkołami województwa podkarpackiego. „PI – potrafię, wiem, znam – radę sobie dam” opracowano w oparciu o nowoczesne koncepcje psychologiczne i wyniki badań w zakresie skutecznego uczenia się i kompetencji. Ponieważ głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności działań wspierających uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi, dlatego wpisuje się on w założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące indywidualizacji pracy z uczniem - na obowiązkowych i dodatkowych zajęciach edukacyjnych.
Szkolny koordynator projektu
Agnieszka Pazder