NIEZAPOMNIANE CHWILE
10 marca 2016 roku grupa młodzieży z naszego gimnazjum wzięła udział w wyjeździe do Stalowej Woli na spektakl teatralny pt. ,, Romeo i Julia”, oparty na wybitnym dziele słynnego dramatopisarza epoki elżbietańskiej – Williama Szekspira.
Organizatorami wyjazdu były nauczycielki – polonistki, p. Agnieszka Pazder i p. Barbara Goclan. Opiekę nad młodzieżą sprawowały też p. Maria Mazur i p. Ewa Siwczuk - Cyma.
Przedstawienie teatralne w Stalowej Woli zorganizowała Krakowska Agencja Artystyczna. Spektakl Teatru Nowego ze Słupska wyreżyserował Bogusław Semotiuk, również autor ciekawej scenografii. Sceniczna wersja dramatu wzbogacona została o oprawę muzyczną, za którą odpowiedzialny był Maciej Osada-Sobczyński. W rolach tytułowych kochanków wystąpili Igor Chmielnik i Diana Gliniecka. Niezwykle wiarygodnie przedstawili dzieje nieszczęśliwej miłości Romea i Julii. Spektakl przygotowany został klasycznie, bez większych skrótów. Oprócz scen wzruszających były też humorystyczne, niezwykle dynamiczne pojedynki i partie śpiewane przez chór.
Uczniowie obejrzeli przedstawienie z ogromną uwagą i zainteresowaniem. Spodobało się ono młodzieży naszego gimnazjum, o czym świadczyły gromkie brawa na zakończenie widowiska teatralnego.
Agnieszka Pazder
Barbara Goclan
KONKURS LITERACKI
„Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę”
(Jan Paweł II)
W bieżącym roku obchodzimy 10 rocznicę nadania Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie imienia Papieża Jana Pawła II. Jako społeczność szkolna chcielibyśmy uświetnić obchody tej rocznicy organizacją konkursu literackiego.
Konkurs kierowany jest do szkół podstawowych i gimnazjów naszej gminy oraz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Sandomierskiej. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.
Uczestnicy mogą napisać wiersz, opowiadanie, rozprawkę lub esej twórczo rozwijające myśl Jana Pawła II zawartą w temacie: „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę”. Prace należy dostarczyć do sekretariatu naszej szkoły do 4 kwietnia 2016 r.
Agnieszka Pazder
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ferie zimowe z Jedynką.
Nauczyciele naszej szkoły w dniach 15.02.2016r. do 19.02.2016 r. zorganizowali dla uczniów ciekawy program wypoczynku zimowego na feriach pod nazwą ,,Ferie zimowe z Jedynką ". Podczas pierwszych pięciu dni zimowego wypoczynku zostały przeprowadzone zajęcia na hali sportowej ( turniej piłki nożnej). Następnie zostały zorganizowane zajęcia rekreacyjno - sportowe „ Nad zalewem” tj. marsz nordic wallking oraz marszobieg na dystansie 5 km. Ukoronowaniem wysiłku uczestników było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasy.
Nasza młodzież miała również możliwość obejrzenia filmu pt. „Czas próby” w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie. Zwieńczeniem turnusu był wyjazd do Sandomierza do BWA na wystawę rzeźby połączoną z warsztatami rzeźbiarskimi. Z oferty wypoczynku zimowego przygotowanej przez naszą szkołę skorzystało ok. 60 uczniów. Organizatorami zajęć byli p. Edyta Załęska - Magda, p. Ewa Siwczuk - Cyma, p. Jerzy Brzuszek i p. Dariusz Karnat.
W dniu 04 marca 2016 r. uczniowie klas I B, III B III C IIID oraz IIA mieli okazję zaprezentować swoje łyżwiarskie umiejętności na lodowisku w Dębicy. Niektórzy uczestnicy wycieczki stawiali pierwsze ,,kroki,, na lodowisku, inni doskonalili już nabyte umiejętności. Wszyscy bardzo dobrze się bawili a wyjazd okazał się świetnym pomysłem na spędzenie razem czasu. Opiekunami wycieczki były panie Marzena Zőllner, Barbara Goclan, Agata Dobrasiewicz oraz pan Jerzy Brzuszek.
Jerzy Brzuszek
KOCHASZ ZWIERZĘTA?
PASJONUJESZ SIĘ FOTOGRAFIĄ?
WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
„Mój zwierzak w obiektywie”
Ø Zrób zdjęcia swojemu zwierzakowi i w formie elektronicznej przynieś je do szkoły
do 15 kwietnia 2016 r. (do p. Agnieszki Pazder).
Ø Fotografie powinny prezentować zwierzęta domowe uczniów w sytuacjach zabawnych, wzruszających, oryginalnych.
Ø Pamiętaj o oryginalności, pomysłowości!
Ø Niedopuszczalne są korekty, fotomontaże, retusz!
Zapoznaj się z regulaminem konkursu.
LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
Tradycją naszej szkoły jest coroczny konkurs ortograficzny, w którym biorą udział wszyscy gimnazjaliści. Organizatorkami są panie polonistki Agnieszka Pazder, Barbara Goclan i Renata Konefał, które wybrały dyktanda, testy ortograficzne i dokonały oceny prac.
W pierwszym etapie konkursu wyłaniani są najlepsi uczniowie na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich. Po drugim etapie poznajemy laureatów, mistrzów ortografii. W roku szkolnym 2015/2016 najlepszymi z najlepszych są:
KLASY PIERWSZE
1. Beata Kiełbowicz kl. I a
2. Weronika Bulanowska kl. I b, Katarzyna Gil kl. I b, Oliwia Zalińska kl. I b
3. Aleksandra Grdeń kl. I a
KLASY DRUGIE
KLASY TRZECIE
Gratulacje!
Agnieszka Pazder
Wycieczki klasowe to jedna z możliwości integrowania uczniów. Bo i przyjemnie i pożytecznie. A pytanie: ”Dokąd tym razem?” pada za każdym razem. Pytanie niby banalne, bo jechać można niby wszędzie, ale tak naprawdę dalekie od banału. Bo powinno być ciekawie, ale nie nudno, radośnie, ale nie śmiesznie, najlepiej na jak najdłużej (wersja uczniów, całkowicie odmienna od wersji nauczycieli) i … tu pojawiają się same sprzeczności interesów. Ale tyle słowem wstępu… Sanok to miejsce, które sprawdza się ZAWSZE! Sanok – pełna nazwa Królewskie Wolne Miasto Sanok – przyciąga z wielu powodów: magiczne wzgórze na którym stoi Zamek Królewski, kościół i klasztor Franciszkanów, urokliwa Starówka z kawiarnią „U Mnicha” z niezapomnianą czekoladą na gorąco, Skansen, Góry Słonne, MOSiR z Areną Sanok z lodowiskiem i fantastyczną obsługą, gdzie można szaleć na łyżwach, zjeść przepyszny obiad i obejrzeć mecz hokejowy miejscowej drużyny Ciarko z Orlikiem Opole ( wygrana tym razem należała do Opola 1:0).
Tak właśnie spędzili czas uczniowie klasy 1a w przepiękny piątek 12 lutego 2016r., zaczynając ferie zimowe 2016 i zgłaszając tym samym Sanok jako jedną z ciekawszych propozycji wycieczkowych!
P.S Pytanie do zainteresowanych:” Z jakiego miasta pochodzi dyrektor naszej szkoły?”
W naszej szkole nie zapomniano o tradycji Tłustego Czwartku dlatego 4 lutego odbył się kiermasz pączków. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego na przerwach sprzedawali pyszne pączusie z których dochód przeznaczony będzie na potrzeby naszej szkoły. Ten dzień, nie tylko rozpoczął się niezwykle miło, ale również zakończył się przyjemnie. Jego zwieńczeniem była dyskoteka karnawałowo - walentynkowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Była dobra muzyka, wspaniałe oświetlenie i niepowtarzalna atmosfera!
W dniu 08 lutego 2016 r. tj. poniedziałek w naszej szkole odbędą się wywiadówki. O godz. 1600 zapraszam na spotkanie rodziców uczniów klas III z Panem Pawłem Bartoszkiem Starostą Powiatu Tarnobrzeskiego, Panem Wiesławem Ordonem Burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba oraz Panem Robertem Suską Dyrektorem Zespołu Szkół Nr 1 w Nowej Dębie. Spotkanie odbędzie się na małej sali gimnastycznej. Harmonogram spotkań z wychowawcami:
KLASA | NR SALI | GODZINA |
I A | 15 | 1700 |
I B | 5 | 1600 |
II A | 6 | 1600 |
II B | 14 | 1630 |
II C | 9 | 1600 |
III A | e-MKA | 1620 |
III B | 8 | 1620 |
III C | 17 | 1620 |
III D | 13 | 1620 |
W roku szkolnym 2015/2016 w naszym gimnazjum z inicjatywy klasy II a powstało szkolne koło Towarzystwa Obrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej. Realizujemy projekt „Anioły ze szkoły”.
Celem działań koła jest szeroko rozumiana pomoc zwierzętom. Będziemy upowszechniać w środowisku wiedzę na temat form pomocy zwierzętom poprzez gazetki szkolne, plakaty, ulotki, przedstawienie edukacyjne, samodzielnie przygotowany filmik. Będziemy też jako wolontariusze zbierać karmę dla schronisk i przytulisk, odwiedzimy tam zwierzęta. Wykonamy karmniki i będziemy dokarmiać zimą ptaki. Planujemy zorganizować szkolny konkurs fotograficzny „Mój zwierzak w obiektywie”.
Opiekunem koła jest p. Agnieszka Pazder. Pomoc w prowadzonych pracach zadeklarował też p. Andrzej Pazder.
Honorowy patronat nad projektem „Anioły ze szkoły” objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej i Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt.
6 stycznia w Nowej Dębie o godz. 14 z Kościoła p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczął się przemarsz Orszaku Trzech Króli. Uformowane zostały 3 orszaki: europejski Króla Kacpra- kolor czerwony, azjatycki Króla Melchiora – kolor zielony, afrykański Króla Baltazara – kolor niebieski wśród którego byli uczniowie naszego Gimnazjum. Uczestnicy Orszaku otrzymali korony i śpiewniki, a także chorągiewki orszakowe. Na schodach kościoła odegrane zostały sceny "Edykt Cezara Augusta” i "Dwór Heroda”. Następnie Orszak przeszedł ulicami Nowej Dęby kierując się na planty, gdzie został przedstawione sceny "Gospoda”, "Diabelskie sztuczki” oraz "Walka dobra ze złem”. Na tarasie przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury Trzej Królowie złożyli symboliczne dary Świętej Rodzinie i rozpoczął się koncert kolęd przygotowany przez uczniów nowodębskich szkół. Uczestnicy orszaku mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku i ciepłej herbaty. Wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy brali udział w Orszaku Trzech Króli serdecznie dziękujemy.
W dniu 22.12.2015 r., jak co roku, w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas montaż słowno-muzyczny „Tajemnica betlejemskiej Nocy. Wykonawcami byli następujący uczniowie:
Jakub Skura kl. III d - akordeon
Roksana Tomczyk kl. II c - gitara
Chór:
Anna Jurek kl. III d
Karolina Jurek kl. III c
Oliwia Licak kl. III c
Kamila Tomczyk kl. III c
Recytatorzy:
Karolina Adamczyk kl. II a
Patrycja Gil kl. II a
Ewa Pęczek kl. II a
Żaneta Piechota k. II a
Aleksandra Pogoda kl. II a
Łukasz Rybak kl. II a
Aleksandra Smaroń kl. II a
Monika Szczęch kl. II a
Magdalena Trzeciak kl. II a
Hubert Zięba kl. II a
Przedstawienie odbyło się w SOK w Nowej Dębie. Autorem scenariusza była pani Agnieszka Pazder, oprawą sceniczną zajęła się pani Ewa Siwczuk – Cyma. Nad całością czuwała pani Maria Mazur.