Menu

  • Spotkania z rodzicami

    Spotkania z rodzicami

    W dniu 22 listopada 2017 r. tj. środa odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum.

    O godzinie 1600 na małej sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów klas III gimnazjum z doradcą zawodowym na temat "Czynniki wpływające na wybór zawodu". Serdecznie zapraszamy.

    KLASA SALA GODZINA
    7 A 6 1630
    7 B 14 1630
    7 C 13 1630
    II A 8 1630
    II B 15 1630
    II C 17 1630
    III A 9 1630
    III B 5 1630

     

  • „Szukam, szukania mi trzeba (…)” czyli wyprawa w Bieszczady…

    „Szukam, szukania mi trzeba (…)” czyli wyprawa w Bieszczady…

    Młodzież można zachęcić do aktywności ruchowej różnymi sposobami. Czasami wystarczy zorganizować wyprawę turystyczną w góry, gdzie trud walki z własnymi słabościami, przeciwnościami przyrody i niedogodnościami może zostać nagrodzone nagrodą  najcenniejszą : wiarą w siebie, w moc przyjaźni i koleżeńskiej współpracy! To wszystko zadziało się na wycieczce w Bieszczady, która odbyła się 2-3 października 2017r., a uczestniczyli w niej uczniowie klasy III a, III b i II b (oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie).

     Poniedziałkowy poranek, godz. 6.00 – wszyscy stawili się punktualnie; humory dopisywały. Jabłonki – wejście na czarny szlak na Łopiennik (1069m.n.p.m) – pogoda słoneczna –„ Buki ustroiły się w cudne jesienne sukienki, górskie naparstnice zniewalały zmysł powonienia cytrynowym zapachem, powietrze wwiercało się do samego mózgu – kryształ…”.

    Muczne – spotkanie oko w oko z prazwierzętami – żubrami.

    Wieczorny ogień i integracja – wzajemne poznawanie.

    Wtorek: niektórzy z zakwasami mięśniowymi, ale w pełnej gotowości – wyprawa z przewodnikiem bieszczadzkim, ratownikiem górskim i ratownikiem medycznym w jednej osobie – p. Marcinem  Wojcieszkiem na Tarnicę (1346m.n.p.m – najwyższy szczyt Bieszczadów), przejście Szerokim Wierchem do Ustrzyk Górnych; po drodze wiatr szkwałowy – 90km/godz.

    Zasłużony obiad w Domu Rekolekcyjnym im. Papieża Jana Pawła II w Ustrzykach Górnych (atmosfera domowa, podobnie jak jedzenie – polecamy!)  i …RADOŚĆ z pokonania swoich słabości, zwycięstwa, dotarcia do celu, wszyscy razem…

    A najcenniejsze to niezwykła przemiana w młodych ludziach, kiedy poczuli się drużyną, grupą, zespołem, kiedy pomagali sobie na szlaku, kiedy odnosili się do siebie z szacunkiem, bo RAZEM osiągnęli CEL !!!

     

    Opiekunowie i organizatorzy wyprawy: p. Edyta Załęska-Magda i p. Zbigniew Wolwowicz


     

  • Spotkania z rodzicami

    Spotkania z rodzicami

    W dniu 21 września 2017 r. w naszej szkole odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas II i III gimnazjalnych. Porządek spotkań:

    KLASA SALA GODZINA
    VII A 6 1630
    VII B 14 1630
    VII C 13 1630
    II A 8 1630
    II B 16 1800
    II C 17 1630
    III A 9 1630
    III B 5 1600

     

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    ,, MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ  ‘’

       W dniu 4 września 2017 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Rozpoczęto hymnem państwowym wykonanym przez ucznia -  Kornela Posłusznego. Następnie uczniowie klasy II a -  Kornelia Czaja i Maciej Brzuszek  przypomnieli, że z datą 1 września wiąże się ważne wydarzenie historyczne, wybuch II wojny światowej. Przybliżyli oni krótki rys historyczny tamtych dni – głównie kampanii wrześniowej 1939 roku. Dopełnieniem atmosfery uroczystości było wysłuchanie pieśni pt. ,, Biały krzyż” wykonanej w hołdzie poległym za Ojczyznę. Następnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II a pod kierunkiem wychowawcy, pani Barbary Goclan. W tej części programu pojawiła się recytacja, śpiew oraz wspomnienia z wakacji.

    Akademię zakończyło wystąpienie pana wicedyrektora Zbigniewa Wolwowicza, który szczególnie ciepło powitał w murach szkoły uczniów klas siódmych.Dyrektor życzył wszystkim uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom wytrwałości w nauczaniu i wychowaniu młodego pokolenia.

     Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych klasopracowni.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

    Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się dnia 04 września 2017 r. tj. poniedziałek.

    Uczniowie klas VII oraz  klas II i III gimnazjum spotykają się na mszy św. o godzinie 800 

    w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

    Akademia w budynku szkoły przy ul. Mikołaja Reja 7 - na hali sportowej zaplanowana jest

    na godzinę 900.

    Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców.

  • Ksiązki dają ... wolność
    22.06.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ksiązki dają ... wolność.

  • KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ

    KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ

    KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ – happening młodzieży  Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie

    Pod takim hasłem młodzież z Gimnazjum nr 1 wyszła w przestrzeń publiczną, by „poruszyć” mieszkańców miasta do ...czytania. Statystyki podają, że ponad 63 % Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki! Młodzi mówią stanowcze NIE takiej rzeczywistości. O zaletach czytania książek można by pisać stronicami - w dzisiejszej jednak dominującej kulturze obrazu – wołanie młodych nabiera szczególnego znaczenia. Dotyczy nie tylko nauczycieli polonistów, dla których wyzwaniem staje się znalezienie kodu porozumienia z pokoleniem cyfrowych tubylców i przekonanie ich o wartości czytania klasyki – nie wystarczy stwierdzenie zwalniające poniekąd z wysiłku – oby czytali cokolwiek. „ Takie Rzeczpospolite będą, jakie młodzieży chowanie” słowa Jana Zamoyskiego wydają sie dziś brzmieć jak przestroga. Wychowanie przez czytanie jest jednym z najskuteczniejszych środków wychowawczych nie tylko w świetle neuronauk, ale i w odwołaniu do ewolucyjnej przeszłości człowieka, który od zawsze snuł opowieści, a te związane z człowiekiem przyswajał najszybciej  -  dlatego tak lubimy plotki. Spośród wszystkich przekazywanych informacji nasz mózg wyłapie tę o człowieku. Wyobraźmy sobie, że podręcznik do historii napisany jest z perspektywy jednego człowieka – o ileż ciekawsze byłyby tak prowadzone zajęcia, na których nauczyciel w sposób poruszający emocje (markery pamięci) - zapoznawałby z przeszłością.

    Jak zatem sprawić, by młodzi czytali? By czytali Polacy?

    Recepta wydaje sie prosta – intuicyjnie stosowana w domu rodzinnym, gdzie
    od małego dziecka  - a nawet w łonie matki - rodzice czytają swoim pociechom. Maluchy nie tyle potrzebują owego czytania, co bliskości i poczucia bezpieczeństwa – na kolanach matki czy ojca większego nie znajdą. Działa nie tylko układ nagrody wydzielający dopaminę - która notabene uzależnia, choć wszyscy jej potrzebujemy -  ale i uruchamia neurony lustrzane, które potem pozwolą  pokonywać przeszkody w życiu dorosłym – dlatego płaczemy, kiedy czytamy poruszające historie i oglądamy filmy. Nietrudno chyba odgadnąć,               że wracamy w życiu do tego, co przyjemne – jeśli czytanie tak kojarzy sie małemu dziecku, w późniejszym wieku też do niego wróci.

    Jeżeli do tego jeszcze dodać, że książki wzmacniają i rozwijają w nas wewnątrzsterowność – co ma znaczenie kluczowe w poszukiwaniu własnego ja, tożsamości kulturowej czy narodowej – czytanie książek  jest wartością bezsprzeczną (w krajach wysoko rozwiniętych książki podawane są nawet na receptę).

    Happening jest kolejną aktywnością podjętą w ramach autorskiego projektu promującego czytelnictwo –„Czytam, więc jestem” koordynowanego przez p. Renatę Konefał i p. Annę Brzozowską.

    Wyjście do publicznej biblioteki, by zapoznać młodzież z funkcjonowaniem katalogów on- line i językiem UKD , przeprowadzenie warsztatów z biblioterapii, organizacja konkursu reklamującego książkę marzeń, przygotowanie wystawy plakatów, prezentacja wyborów czytelniczych znanych w środowisku lokalnym osób, włączenie sie do ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, powołanie Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego, utworzenia  błoga i strony internetowej miłośników literatury– to działania poprzedzające happening;

    Nie dość, że miło było posłuchać samoistnych dyskusji o książce wśród gimnazjalistów, wymianę opinii na temat ich wyborów to jeszcze nowodębianie mogli spotkać bohaterów literackich z wybranych przez uczniów książek.
    Dzięki pani Marzenie Staniek – rodzica jednej z uczennic mogliśmy także przeprowadzić akcję bookcrossingową – być może Państwo znajdą w banku, na poczcie, na ławce w parku książkę zostawioną przez nas do przeczytania – tylko taka ma przecież wartość , a ukłon ponowny  w stronę nauczycieli i rodziców, by wskazać, jakie  warto przeczytać. Słowo ma moc – o tym wiedzą wszyscy jego pożeracze . Przy naszym stanowisku z książkami zatrzymywali sie zainteresowani mieszkańcy Nowej Dęby, przekazując słowa uznania młodym czytelnikom za podjęcie takiej inicjatywy. Wśród  była także nich pisząca popularny blog pani Bogna, która zapowiedziała, że chętnie przyjdzie na spotkanie do szkoły. Nie obyło sie także bez warsztatu - pod lupę zostały wzięte cytaty z książki D.Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszytko ”, poniżej jeden z nich:

    „Czas ma bardzo ciekawą cechę – płynie indywidualnie dla każdego człowieka. Jednym mija jak mgnienie oka, gdy robią
    coś pasjonującego, zaś innym dłuży się niemożliwie, zwłaszcza gdy na coś bezczynnie czekają. Dlatego warto nauczyć się żyć w rytmie chwil szczęścia.”

    Zadaniem uczniów była interpretacja losowo wybranego cytatu w liściu kapusty....a jak Państwo zinterpretują te słowa ? – oby zachęcająco do czytania...

                                                                                                                                                                                                                                               Renata Konefał

  • W zdrowym ciele zdrowy duch !

    W zdrowym ciele zdrowy duch !

    Zgodnie z myślą jednego z największych filozofów - Arthura Schopenhauera : "Życie polega na ruchu i ruch jest jego istotą" - poddaliśmy się tej ideii i 14 czerwca 2017r. w składzie WYJĄTKOWYM (uczniowie klasy 2a i1b) pod pieczą p. Renaty Konefał i p. Edyty Załęskiej -Magdy wyruszyliśmy na bój! W dosłownym znaczeniu! Walka na kulki z farbą - znana jako paintball - może dostarczyć niezłej adrenaliny, ale też pozwala bliżej poznać samych siebie i siebie nawzajem. Co się pod tym kryje? Umiejętność współpracy w drużynach, poświęcenie, panowanie nad emocjami, empatia, współczucie, duch walki ect. Do walki zagrzewała nas muzyka zespołu Sabaton i było naprawdę GORĄCO! Polecamy wszystkim tę fantastyczna formę aktywności fizycznej, tym bardziej, że organizator p.Przemek - jak na profesjonalistę przystało - zadbał o wszystko!

  • Wycieczka do Oświęcimia

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Oświęcimia.

  • Lekcja historii - wycieczka do Oświęcimia

    Lekcja historii - wycieczka do Oświęcimia

    31 maja br. uczniowie klas trzecich pod opieką p. Agnieszki Pazder, p. Renaty Dudek, p. Anny Brzozowskiej i p. Henryka Zająca wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU, BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBÓZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY. Wyjazd ten był formą wzbogacenia lekcji historii i języka polskiego, na których podejmuje się tematykę związaną z II wojną światową, zbrodniami nazistowskimi i Holocaustem.

    Naszym przewodnikiem po Auschwitz-Birkenau był pan dr Krzysztof Antończyk, z pochodzenia nowodębianin, który od lat jest kierownikiem Repozytorium Cyfrowego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Dzięki panu doktorowi młodzież poznała przejmującą historię tego miejsca oraz ludzi tam więzionych i mordowanych, zwiedziła udostępnione tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, wysłuchała opowieści o tragicznym losie więźniów w nieludzkich czasach.

    Prawie pięciogodzinna lekcja historii była dla uczniów nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale też źródłem refleksji i wzruszeń. Szczególnie wrażenie zrobiły na nich ekspozycje w blokach obozu Auschwitz I oraz wystawa Szoa.

    Agnieszka Pazder

  • Noc Bibliotek
    13.06.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Noc Bibliotek.

  • „Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...”- Noc Bibliotek w naszej szkole.

    „Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...”- Noc Bibliotek w naszej szkole.

    „Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...” pisał Carlos Ruiz Zafon –  o prawdziwości  tych słów mogliśmy się przekonać podczas niezwykłego spotkania, na którym owo lustro zaczęło odzwierciedlać słowa uczniów Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie i  okazało się , że Noc Bibliotek musi zamienić się na co najmniej jeszcze trzy noce…  Trudno sie dziwić, kiedy w jednym miejscu spotyka sie tak twórcza i zaangażowana grupa młodych ludzi,  którzy chcą  porozmawiać o książce, wybranej spośród wielu  i opowiedzieć, o tym, co najbardziej w niej  poruszyło …. Noc  Bibliotek  rozpoczęła  sie słowami wiersza „Ankieta” ks. Jana Twardowskiego, który konfrontując  nas z oczywistością często  niezauważaną, zadaje  pozornie proste pytania , czy  „nie dziwi cię mądra niedoskonałość/  przypadek starannie przygotowany/ niepokój dobroci/opieka drzew/przyjaźń zwierząt/ radość głuchoniema/ zwątpienie podjęte z ufnością/prawda nareszcie prawdziwa” …  zmuszając do refleksji, żeby „ przestać” wreszcie „pisać ” a „zacząć czytać” – bo przecież  tak naprawdę czytamy nie tylko słowo, lecz cały świat…. –  i wtedy, kiedy patrzymy w niebo, przepowiadając pogodę, i patrząc na rozwijające się pąki budzącej się do życia przyrody … i kiedy patrzymy  na drugiego człowieka, który jest księgą najtrudniejszą, bo każdego dnia otwiera sie na innej stronie...a sztuką ogromną jest dobrze tę stronę odczytać …. I mimo, że uczestników było tylko 12, to klimat spotkania i potencjał ich uczestników zaowocował  powołaniem Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego, utworzeniem bloga, na którym uczniowie będę mogli pisać o książkach oraz strony internetowej grupy.

    Wyjątkowość lubujących się w czytaniu młodych docenił także dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz, który poniekąd zainspirował uczniów do stworzenia takiej grupy i zaszczycił nas swoją obecnością, aktywnie w spotkaniu uczestnicząc. W żywej, barwnej narracji z dozą właściwego sobie dystansu, humoru i życzliwości przedstawił treść ostatnio przeczytanej książki, która mogłaby się wydawać zbyt poważna nastolatków  - „ Ludzie w czasach Jezusa” Szymona  Hołowni (dochód z tej książki został przeznaczony na dożywianie dzieci krajów Afryki). Przystępnie napisana książka pokazuje, w jaki sposób przyjmowana była wiara w  czasach biblijnych na różnych szerokościach geograficznych świata - uświadamia  np. jak wytłumaczyć na Polinezji  pojęcie żłób, jeśli takowe słowo wśród tamtejszej ludności nie jest znane – narodziny Jezusa w muszli , może więc brzmieć nieco egzotycznie, ale i zachęcająco, by takich ciekawostek odnaleźć więcej, sięgając do lektury książki.

    Dyrektor zgodził się także zainaugurować podczas naszej Nocy Bibliotek akcję -„Nowodębska Półka Czytelnicza ”, przygotowując 10 wybranych przez siebie książek. Celem tej akcji jest dzielenie się wyborami czytelniczymi znanych w środowisku lokalnych ludzi, którzy polecają  wartościowe książki - co w dzisiejszym świecie  przemieszania  się wysokiej i niskiej kultury – efekt jej homogenizacji - i nadmiaru  - jest istotnym elementem wartościującym  i porządkującym świat.

    Następnie każdy z uczestników przedstawił swoją książkę, która go w jakiś sposób poruszyła i zachęcał do jej przeczytania, prezentując – często w sposób teatralny -  wybrany fragment .

    Na Nocy Bibliotek zaplanowano trzy warsztaty – ze względu jednak na magię spotkania - „Pożeracze Słowa” nie mogli przestać mówić o książce - i czas, który zdawał się zatrzymać w miejscu, szybko przeminął - toteż  dwa kolejne spotkania przeprowadziliśmy w innym terminie.

    Pierwszy  warsztat związany był z plastyczną interpretacją dzieła - kreatywności jednak nie zabrakło także przy tworzeniu nowej książki , którą prezentowano w odcinkach, łącząc w logiczną całość namalowane obrazki swoich kolegów i koleżanek.

    Kolejny warsztat związany był  z umiejętnością dostrzegania daru, którym jest każdy następny dzień… Połączenie zabawy i refleksji to najlepszy sposób, aby młodzi ludzie sami dochodzili do pewnych prawd…- udział w wyścigu z łyżeczka pełną oliwy w zestawieniu z opowiadaniem Bruno Ferrero „365 krótkich opowiadań dla ducha”  traktującym o bardzo bogatym królu, który nie potrafił  już się już cieszyć ze zwykłych rzeczy, bo miał przesyt wszystkiego… może dać do myślenia.  Nietypowy tor przeszkód – z elementami sztuki, muzyki, słowa i form życia pod różna postacią …uczniowie pokonywali, skupiając się głownie na tym, żeby być pierwszym, jak to w zawodach sportowych. A przecież po drodze był i piękny obraz, i  skrzypce,  i jajko, wrzos i kamień , słowo i puste krzesło, przy którym mogli się zatrzymać tak po prostu, jak czasem w życiu trzeba się zatrzymać ….Czy goniąc za doczesnymi dobrami, nie gubimy w życiu tego,  co naprawdę jest ważne? Czy  skupiając się tylko na osiągnięciu celu, przestajemy  dostrzegać  zwyczajne piękno świata i drugiego człowieka?

    Spotkanie było magiczne w jak najbardziej czarodziejskim znaczeniu tego słowa ( nawet ptaki rozpoczęły swój wieczorny  koncert, choć było już po 21 godzinie…) –  rozmowa, czas  spędzony z otwartymi umysłami  w sposób twórczy i niecodzienny, dzielnie się własnym refleksami i przemyśleniami  -  nie wpisują się w żadną z ocen szkolnych, bo są …bezcenne i miejmy nadzieję zaowocują ciekawymi inicjatywami. Trzeci warsztat związany właśnie z interpretacją cytatów mądrej książki Dariusza Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszystko” odbył się podczas happeningu  - „Książki dają wolność” w połączeniu z akcją bookcrossingową „Weź tę książkę, przeczytaj, podaj dalej…”

                                                                                                                              Renata Konefał

  • Puchar Polski w Nordic Walking - Kolbuszowa 2017

    Puchar Polski w Nordic Walking - Kolbuszowa 2017

    Juz kolejny rok z rzędu nasi uczniowie reprezentowali  szkołę na prestiżowych zawodach w Nordic Walking, które odbyły się 3 czerwca 2017r. w Kolbuszowej  w ramach Pucharu Polski. Pogoda dopisała, zarówno ta atmosferyczna, jak i duchowa. A taki zestaw gwarantuje niewątpliwy sukces! Tak też było -  Aleksandra Wójtowicz z czasem 00:38:12 zajęła miejsce V w swojej kategorii wiekowej, podobnie jak Paulina Pyryt z czasem 00:52:43,a na miejscu XI ulokowała się Żaneta Piechota z czasem 00:43:31. Przykład zawsze idzie z góry, więc opiekun naszych zawodniczek - p. Edyta Załęska-Magda - również pokazała ducha walki, zajmując miejsce IV w swojej kategorii wiekowej z czasem 00:38:36.

    Wszystkim zawodniczkom składamy zasłużone gratulacje!

  • Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II

    II ETAP SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY
    O JANIE PAWLE II

    pod hasłem
    Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli

    odbędzie się 20 czerwca br. (wtorek) o godz. 10. 45
    na hali sportowej.

     

    Agnieszka Pazder, Anna Gurdak, ks. Marek Drwiła

  • Wyniki I etapu szkolnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II

    Wyniki I etapu szkolnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II

    30 maja 2017 r. odbył się w naszym gimnazjum pierwszy etap SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O JANIE PAWLE II pod hasłem: Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli. Zgodnie z regulaminem komisja konkursowa w składzie: ks. Marek Drwiła, p. Agnieszka Pazder, p. Anna Gurdak na podstawie wyników testu wyłoniła 10 finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie.

    Oto lista finalistów i ich wyniki:

     

    1.  Paulina Gurdak – 39, 5 p.
    2.  Monika Szczęch – 35 p.
    3.  Wojciech Tymiński – 35 p.
    4.  Weronika Bulanowska – 34,5 p.
    5.  Dawid Dzióba – 34 p.
    6.  Żaneta Piechota – 34 p.
    7.  Emilia Licak – 33 p.
    8.  Karolina Trawińska – 32,5 p.
    9.  Patrycja Gil – 32 p.
    10.  Magdalena Trzeciak – 32 p.

     

     

    Agnieszka Pazder

  • Spotkanie z muzyką.

    Spotkanie z muzyką.

    Kontakt z muzyką "na żywo" to najlepsza lekcja, doświadczenie sztuki na własnej skórze. Mini koncert p. Jacka Albina Ostrowskiego z Przemyśla - gitarzysty klasycznego - niewątpliwie dostarczył wiele estetycznych, muzycznych wrażeń. W repetruarze znalazły się zarówno utwory z różnych epok historycznych, jak i przeboje z zakresu muzyki rozrywkowej. Spotkanie odbyło się 19 maja 2017r., a uczestniczyli w nim głównie uczniowie klas pierwszych i drugich. Dla niektórych mógł to być początek wspaniałej przygody z muzyką. Jeśli tak - cel został osiągnięty!

    Edyta Załęska-Magda

  • Łukasz Rybak – najlepszy polonista naszego gimnazjum

    Łukasz Rybak – najlepszy polonista naszego gimnazjum

    Uczeń naszej szkoły, Łukasz Rybak, został finalistą konkursu polonistycznego organizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Główny temat konkursu wyznaczały dwa cytaty:

    Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
    Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...

    Cyprian Norwid
    Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!
    Św. Paweł (Rz. 12,21)

    Łukasz przeszedł trzy etapy, podczas których musiał wykazać się znajomością literatury wykraczającej poza program gimnazjum, m.in. utworów Prometeusz Johanna Wolfganga Goethego, Hobbit, czyli tam i z powrotem Johna R. R. Tolkiena, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Słowik i róża Oscara Wilde’a, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza, znajomością wybitnych dzieł malarskich, filozoficznych, też filmów, piosenek, tekstów publicystycznych. Ponadto wykazał się szeroką wiedzą z zakresu gramatyki polskiej, teorii literatury, różnych form wypowiedzi.

    Na ostatnim etapie znalazł się wśród najlepszych ok. stu uczniów naszego województwa. Ostatecznie uzyskał tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy Łukaszowi i jego opiekunce p. Agnieszce Pazder.

    G1

  • Wycieczka w Góry Pieprzowe
    25.05.2017

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka w Góry Pieprzowe.

  • Wycieczka w Góry Pieprzowe

    Wycieczka w Góry Pieprzowe

    W dniu 24 maja uczniowie klasy III B i III A uczestniczyli w przyrodniczej wycieczce do Sandomierza. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie wyjątkowych walorów przyrodniczych Rezerwatu Gór Pieprzowych, który mimo, że położony tak blisko naszej miejscowości, często bywa pomijany na trasach wycieczek do Sandomierza. Warto jednak tam zajrzeć, gdyż Góry Pieprzowe są najstarszymi górami w Polsce, powstałymi z łupków kambryjskich przed 500 mln lat. Ten niewielki obszar wzniesiony nad Wisłą w pobliżu Sandomierza to również ciekawostka florystyczna - występuje tu naturalnie 15 gatunków dzikiej róży. Zaobserwować można również mnóstwo gatunków ptaków, w tym ptaki drapieżne oraz rzadkiego bociana czarnego. W lecie można natknąć się na żmije zygzakowate wygrzewające się na suchych, trawiastych stokach. Z samych gór rozciąga się również piękna panorama doliny Wisły i starej części Sandomierza.

    Uczniowie zwiedzali także inną atrakcję przyrodniczą, jaką jest lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi położony w samym Sandomierzu. Niestety kapryśna tego dnia pogoda nie pozwoliła na dokładniejsze poznawanie uroków tego miejsca. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Rynku Starego Miasta.

    Organizatorem wycieczki była p. Monika Jabłońska, opiekę nad uczniami sprawowała również p. Anna Czerwiec.

  • Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II

    Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II

    Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym naszego patrona – Jana Pawła II.

    Główne cele konkursu to popularyzacja wiedzy o życiu i nauczaniu Papieża Polaka, kształtowanie postawy szacunku wobec Ojca Świętego i kultywowanie pamięci o Nim.

    Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, który odbędzie się 30 maja 2017 r., wezmą udział wszyscy uczniowie szkoły, rozwiązując test. W drugim etapie, turnieju wiedzy, weźmie udział 10 uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów z testu. Trzej najlepsi uczniowie w turnieju zostaną wyróżnieni cennymi nagrodami.

    Pomysłodawcą konkursu i fundatorem nagród jest ks. Marek Drwiła. Wraz z nim za organizację całości odpowiedzialne są p. Agnieszka Pazder i p. Anna Gurdak.

    Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

    REGULAMIN-JPII_pdf.pdf

    Agnieszka Pazder

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowej Dębie - oddziały Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II
    ul. M. Reja 7
    39-460 Nowa Dęba
  • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć