Menu

  • Wycieczka klas I w Góry Świętokrzyskie

    Wycieczka klas I w Góry Świętokrzyskie

    12 maja uczniowie klas pierwszych pod opieką  p. Anny Brzozowskiej, p. Moniki Jabłońskiej – Licak  oraz p. Renaty Dudek wyruszyli na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

    Pierwszym etapem wycieczki był spacer pod ruiny zamku w Chęcinach a następnie zwiedzanie leżącej w pobliżu Chęcin Jaskini Raj, słynnej ze swej pięknej szaty naciekowej. Jest ona jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju, uznaną za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Młodzież podziwiała w niej stalagmity, stalaktyty, kolumny, makarony, draperie, tarasy i inne formy naciekowe. Dzięki opowieściom przewodnika uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat ich powstawania. Atrakcją jaskini były też najbardziej jadowite pająki w Polsce - sieciarze jaskiniowe, których ukąszenie porównywane jest do użądlenia szerszenia.

    Następnym etapem wycieczki był spacer po rezerwacie geologicznym „Kadzielnia” znajdującym się na obrzeżach Kielc. Po spacerze uczniowie korzystali z czasu wolnego na najbardziej znanej ulicy w centrum Kielc, ulicy Sienkiewicza. Przez cały dzień wycieczki pogoda nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie.

    Szczególne podziękowania kierujemy do pana Henryka Zająca za wsparcie, dobry humor i pomoc w opiece nad młodzieżą podczas wycieczki.

     

    Renata Dudek, Monika Jabłońska - Licak

  • Konstytucja 3 Maja - uroczysta akademia.

    Konstytucja 3 Maja - uroczysta akademia.

              W dniu 30 kwietnia 2015 r. miała miejsce akademia poświęcona 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III B pod opieką p. Anny Gurdak i p. Jerzego Brzuszka.

    W krótkim programie artystycznym przedstawiono okoliczności uchwalenia Konstytucji i jej znaczenie w historii naszego narodu. Uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki. Żywe emocje wśród widzów wywołały tańce narodowe kujawiak z oberkiem i krakowiak w wykonaniu zespołu Dębianie. Uroczystość miała miejsce w Samorządowym Ośrodku Kultury.

    Podziękowania kierujemy do dyrektora SOK p. Krystiana Rzemienia za udostępnienie sali widowiskowej oraz jego pracowników p. Marii Łącznej opiekunce zespołu Dębianie i p. Kamila Hinzmanna za pomoc techniczną.

     

    p. A. Gurdak

  • W RADIU RZESZÓW

    W  RADIU  RZESZÓW

      W ramach realizacji programu muzyki w gimnazjum została zorganizowana w dniu 12 maja 2015r. wycieczka uczniów klas 2a i 2b do regionalnej rozgłośni Polskiego Radia Rzeszów. 

    Już sama podróż szynobusem dostarczyła niemało wrażeń. Piękna pogoda była tego uzupełnieniem.

    Tak rozpoczęta lekcja muzyki „na żywo” zwiastowała, że nie będzie ona nudna i konwencjonalna.

    I tak też było!

     Po studiach Radia Rzeszów oprowadzała nas p. Anna Leśniewska – dziennikarz radiowy

    z 20-letnim stażem – przybliżając pracę „ludzi radia”. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się, jak funkcjonuje rozgłośnia radiowa, na czym polega praca dziennikarza radiowego, technika radiowego czy prezentera.

    Atrakcji nie brakowało. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty prezenterskie, na których uczniowie mogli się sprawdzić w tej roli.

    I można mieć tylko nadzieję, że u niektórych zakiełkowała myśl: „A może zostanę dziennikarzem radiowym?”

     

     

     

     

     

     

    Edyta Załęska-Magda

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Marsz Nordic Walking …po wielkie zwycięstwo!!!

    Marsz Nordic Walking …po wielkie zwycięstwo!!!

    Członkowie Szkolnego Klubu Nordic Walking tak przyzwyczaili nas do zwycięstw, że nikogo nie powinno zdziwić, że i tym razem – na Rajdzie Majówkowym, który odbył się 9 maja 2015r. w Siedleszczanach - odnieśli wielki tryumf! Na dystansie 6 km rywalizowali ramię w ramię młodsi i starsi. Niestety, nadzieję na zwycięstwo odebrała wszystkim nasza uczennica Gabriela Markowicz, która przybyła na metę jako pierwsza w swojej kategorii wiekowej   (i to nie powinno jeszcze nikogo dziwić), ale także pokonała trasę rajdu jako zwyciężczyni w grupie open   z czasem 47 min.25s.! Pozostałe członkinie naszego Klubu – Beatka Stochla, Monika Szczęch, Gabriela Łuczak, Karolina Adamczyk, Claudia Sałek i Ola Smaroń -  równie godnie prezentowały naszą szkołę, pokazując świetną technikę i ducha walki (dla niektórych był to pierwszy start na zawodach w tej dyscyplinie). Nasze zawodniczki miały okazję pokazać się w nowych, reprezentacyjnych koszulkach klubowych, ufundowanych przez Wicestarostę – p. Krzysztofa Pitrę. Nad wspaniałymi naszymi zawodniczkami czuwała p. Edyta Załęska- Magda – opiekun Szkolnego Klubu Nordic Walking.Wielkie gratulacje dla wszystkich!

     

    Edyta Załęska-Magda

  • Sukces badmintonistów w Medyce.

    Sukces badmintonistów w Medyce.

    W dniu 04 maja 2015 r. w Medyce odbył się Finał Wojewódzki Gimnazjady w badmintonie dziewcząt i chłopców. Drużyna naszych uczennic w składzie Natalia Róg, Beata Mycek, Zofia Tomczyk wygrywając wszystkie mecze zajęła I miejsce. W finale pokonała drużynę z Ropczyc. Nagrodą za ten sukces jest wyjazd na Mistrzostwa Polski, które zostaną rozegrane w czerwcu 2015 r. w Białymstoku. Rafał Lejko i Patryk Róg w rywalizacji chłopców zajęli V miejsce.Gratulujemy sukcesu naszym badmintonistom.

    Słowa podziękowania kierujemy na ręce Pana Adama Bunio, który swoją wiedzą i doświadczeniem trenerskim wspierał naszych nauczycieli wychowania fizycznego, Pana Jerzego Brzuszka i Pana Dariusza Karnata w czasie zawodów.

    Dariusz Karnat, Jerzy Brzuszek

  • Konkurs na „Reportaż” dotyczący upowszechniania zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

    Konkurs na „Reportaż” dotyczący upowszechniania zasad  Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

    W dniu 29.04.2015 r. uczennice naszej szkoły: Weronika Pieróg. Gabriela Soja i Martyna Zöllner z klasy I b uczestniczyły w Gali Finałowej konkursu na reportaż o tematyce prozdrowotnej dotyczącej zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Konkurs zorganizowany został przez Podkarpackie Biuro Prewencji Pierwotnej Nowotworów w Rzeszowie. Gala odbyła się w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

    Uczennice nie zajęły premiowanych miejsc. Otrzymały nagrody za udział w konkursie. Opiekunem grupy była mgr Maria Mazur a całego przedsięwzięcia dyrektor szkoły mgr Zbigniew Wolwowicz.

    W załączeniu nakręcony przez uczennice film. Reportaz_EKWzR.wmv

    Maria Mazur

     

  • Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego

    LAUREACI

    Szkolnego Konkursu Ortograficznego
    Polska pisownia bez tajemnic

     

    KLASY I

     

    I MIEJSCE – Aleksandra Wójtowicz I b

    II MIEJSCE – Łukasz Rybak I a

    III MIEJSCE Zofia Kubicka I b

     

    KLASY II

     

    I MIEJSCE – Oliwia Licak II c

    II MIEJSCE – Katarzyna Krząstek II c

    III MIEJSCE – Artur Kosiorowski II a,
                                Mikołaj Tomasiewicz II d

     

    KLASY III

     

    I MIEJSCE – Natalia Kiełbowicz III a,
                        Karolina Pakulska III b

    II MIEJSCE – Jakub Gnyp III a

    III MIEJSCE – Marianna Cyma III b
                                 Milena Markiewicz III b
                       Kacper Wąsik III a

     

    Przewodnicząca zespołu

     nauczycieli przedmiotów humanistycznych

    Agnieszka Pazder

  • Spotkanie z „Panem Tadeuszem”, czyli teatralne podróże…

    26 lutego br. uczniowie klas I a oraz III a wzięli udział w wycieczce do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie na spektakl „Pan Tadeusz”.

    Lektura ta we fragmentach omawiana jest w kolejnych klasach gimnazjalnych, więc dobrym  pomysłem było poznanie jej w całości dzięki przedstawieniu wystawianemu na deskach rzeszowskiego teatru. A spektakl wart jest obejrzenia! Polska epopeja narodowa w reżyserii Ireny Jun to nie monumentalne widowisko, tylko dzieło bliskie widzom w każdym wieku. Żywa akcja, duża doza humoru, ciekawe rozwiązania scenograficzne, wspaniałe aktorstwo (tu szczególnie zachwyca Mariola Łabno-Flaumenhaft w roli Telimeny) – to elementy, które decydują o sukcesie spektaklu. Mimo lekkości sztuki widz poznaje też tragiczne losy Jacka Soplicy, dzieje sporu o zamek Horeszków, dramatyczny przebieg zajazdu na Soplicowo. Ze sceny też „wygłaszane” są najsłynniejsze opisy epopei, jak chociażby opis gry Wojskiego na rogu, tylko że fragment ten jest rapowany!

    Poza obejrzeniem wartościowego spektaklu, odwiedzeniem  jednej z najważniejszych instytucji teatralnych w regionie ważnym elementem edukacyjnym naszego wyjazdu był spacer po starej części Rzeszowa: po Rynku, ulicy 3-go Maja i uliczkach w pobliżu zamku.

    Rzeszowski spektakl wszystkim  bardzo się podobał, opiekunom – p. Agnieszce Pazder, p. Halinie Strojek, p. Marii Krakowskiej, a także uczniom klasy pierwszej i trzeciej. Na pewno zachęcił naszą młodzież do przeczytania tej ważnej lektury.

    Agnieszka Pazder

  • Narodowe tańce polskie – dobry sposób na ciekawą lekcję !

    Narodowe tańce polskie – dobry  sposób na ciekawą lekcję !

    Narodowe tańce polskie – dobry  sposób na ciekawą lekcję !

     

     „Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.”

    Havelock Ellis

     

    Od wielu lat Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie współpracuje z miejscowym Samorządowym Ośrodkiem Kultury. Współpraca ta dotyczy wielu obszarów. Korzyści są obustronne, gdyż jak wiadomo praca zespołowa daje najlepsze wyniki. Kierując się tą prawidłowością, a także wzbogacając lekcje muzyki i wychowania fizycznego , popularyzując przy tym narodowe tańce polskie i  jednocześnie reklamując nowodębski Zespół Tańca i Pieśni „Dębianie”p. Maria Łączna – opiekun i instruktor zespołu oraz  p. Edyta Załęska – Magda – nauczyciel Gimnazjum nr 1 stworzyły projekt „Narodowe tańce polskie – dobry sposób na ciekawą lekcję”.

    W ramach tego przedsięwzięcia młodzi adepci sztuki tanecznej – tancerze zespołu „Dębianie” przedstawili swoim rówieśnikom  nasze narodowe tańce ludowe. Pokaz obejmował wykład p. Marii Łącznej na temat genezy, historii i budowy poszczególnych tańców oraz barwny występ taneczny. Tancerze zachwycali pięknymi, bogatymi strojami i gruntowną znajomością tańców. Dostojny polonez, miłosny kujawiak, siarczysty oberek, krzesany krakowiak i posuwisty mazur wprawiły widzów w prawdziwy zachwyt, czego dowodem były rzęsiste brawa na zakończenie pokazu! Atrakcji nie było końca – końcową sekwencją tego spotkania z tańcem ludowym był wspólny polonez. A któż miał dać  przykład, jak nie nauczyciele. 

    I tak w jednej z par dostojnie zaprezentowali się p. Edyta Załęska-Magda wraz z ks. Andrzejem Łachem.

    Przedstawiciele uczniów Gimnazjum nr 1 – Karolina Karnat i Cyprian Modrzejewski złożyli na ręce p. Marii Łącznej podziękowanie w formie pamiątkowego dyplomu.

    Żywimy nadzieję na dalszą, tak owocną współpracę, która niewątpliwie jest wspaniałym pomysłem na ciekawą, niekonwencjonalną lekcję!

     

     

    Edyta Załęska-Magda

  • Zapraszamy na dzień otwarty Gimnazjum!

  • Konkurs "Kręcimy teledysk"

    W marcu uczniowie klasy I b: Ola Wójtowicz, Martyna Zöllner, Weronika Pieróg, Gabrysia Soja, Kacper Kupiec i Patryk Konicki pod opieką pani pedagog Marii Mazur, wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez telewizję TVN. W ramach konkursu nakręcili i zmontowali teledysk do piosenki Dawida Kwiatkowskiego pt. "Szkoła". Teledysk wraz z innymi pracami konkursowymi ukazał się na stronie internetowej telewizji TVN. Spośród prac jury wyłoniło 10 najlepszych. Mimo, że teledysk nakręcony przez naszych uczniów nie zakwalifikował się do finału, należą im się gratulacje za odwagę, pomysłowość i umiejętności aktorskie i techniczne. Teledysk można obejrzeć wykorzystując poniższy link:

     http://szkola.tvn.pl/wideo,2736,v/maria-mazur,1399144.html    szkola.mp4                                                                    oprac. M.J-L.

  • Spektakl "Kolumbowie"

    Spektakl "Kolumbowie"

    „Pragniemy, aby nasze przedstawienie było swoistym apelem młodych do młodych, o pielęgnowaniu narodowej tożsamości i pamięci o tragicznej historii naszego kraju…” -autorzy spektaklu „Kolumbowie”

    W dniu 26 lutego br. uczniowie naszej szkoły (91osób)-uczestniczyli w spektaklu wystawionym przez  Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu im. A. Mickiewicza pt. „ Kolumbowie” w reżyserii Krzysztofa Webera. Spektakl został zainspirowany znanymi poetyckimi i prozatorskimi utworami literackimi, które we fragmentach można było usłyszeć w ekspresyjnej interpretacji aktorów -m.in. przywołano teksty następujących twórców :A. Kamiński - „Kamienie na szaniec”, M. Białoszewski - „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, K. K. Baczynski - „Pokolenie”, „Niebo złote ci otworzę”, T. Borowski- „Opowiadania”, „Myślę o Tobie”, H. Krall - „Zdążyć przed Panem Bogiem”, R. Bratny- „Kolumbowie rocznik 20”, T. Keneally -„Lista Schindlera ”, J. Słowacki - „Testament mój”,                 A. Słonimski - „Alarm”.

    „Kolumbowie”- to opowieść o młodych ludziach, którzy tak jak nasi uczniowie mieli swoje marzenia, ideały i radość życia, ale tą ostatnią odebrała im wojna. Kiedy jednak ojczyzna była w potrzebie szli na … śmierć - „…jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec…” St. Pigoń na wieść o wstąpieniu Baczyńskiego do oddziału dywersyjnego  powiedział Kazimierzowi Wyce: „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga brylantem”. Czy współczesne pokolenie młodych potrafi docenić poświęcenie i ofiarność pokolenia Kolumbów,  realizując swoje plany w wolnej ojczyźnie?

    Jedna z naszych uczennic - Beata Stochla - poruszona spektaklem napisała wiersz, który może być najlepszą jego recenzją i dowodem na to, że wśród wielu młodych ludzi wciąż jest dużo takich, którzy niosąc „oświaty kaganiec…” chcą uczyć się historii swojego narodu, widząc w ty nie tylko postawę patriotyczną, ale także lekcję przestrogi, przed tym byśmy nie stali się „wilkiem kochającym kwiaty…”

    Ostatnia Myśl…

    Ludzie mówią…

    nikt nie słucha.

    Ludzie krzyczą…

    nikt nie reaguje.

    Ludzie cierpią…

    nikt nie patrzy.

    Ludzie umierają…

    nikt nie pamięta.

    Łzy się leją…

    Już zapomnieli…

    Łzy …

    Nikt nie wie Co się naprawdę działo.

    Ludzie opowiadają…

    nikt nie rozumie.

    Ludzie… ludziom… krzywdę uczynili.

    Ludzie piekło przeżywają…

    nikt się nie interesuje?

    Serce wali jak każda ze spadających bomb,

    jeszcze modły słychać wśród potoków gorzkich łez…

    A ludzie? Cisza… nic… obojętność… może nienawiść.

    Strzał!

    Głuchy strzał!

    Łza!

    Tylko w wyobraźni!

     Krew!

    Dla krwi przelania!

    Odliczanie !

    1.…2…..3…..4….

    Potem szybciej i szybciej!

    Ślepy los!

    Już twoja kolej przy ścianie.

    I co?

    Ostatnia myśl…

                                                                           

    Beata Stochla –kl. II awiersz poświęcony pokoleniu Kolumbów, który zostanie przesłany aktorom spektaklu „Kolumbowie”.

    Po zakończeniu spektaklu, w którym poprzez przeżycia młodych ludzi w konkretnych sytuacjach reżyser ukazał wiele problemów moralnych, m.in.- decydowanie o śmierci drugiego człowieka, problem rasistowskiej ideologii faszystowskiej, miłość w czasie wojny, odpowiedzialność za drugiego człowieka i praca młodych w konspiracji - aktorzy:

    IRENA – Anna Duk / Karolina Szczepanowska

    TADEUSZ – Dawid Orendorz / Kamil Brylak

    FRANEK – Łukasz Komorowski / Józef Więcławek

    ZYGMUNT – Piotr Feliś / Piotr Czarniak

    przeprowadzili warsztaty teatralne mające na celu pokazanie wpływu mowy niewerbalnej na przekaz w komunikacji międzyludzkiej. Interpretowane teksty dalekie od jakiegokolwiek przekazu emocjonalnego: instrukcja obsługi wiertarki i zmiana umocowania klamki w lodówce -  wywoływały w nas radość, smutek, złość czy wręcz euforyczny stan zakochania …w zależności od  przekazywanych emocji aktorów i ich znakomitej  gry aktorskiej.

     

                                                                              opr. Renata Konefał

     

  • Rekrutacja do Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II

    INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI

    DO GIMNAZJUM  NR 1 IM. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W NOWEJ DĘBIE

    NA ROK SZKOLNY 2015/2016

     

     

    Na podstawie Zarządzenia Nr 4/2015 Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie z dnia 23 lutego 2015 r. w sprawie rekrutacji uczniów do publicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2015/2016 ustalono terminy postępowania rekrutacyjnego do publicznego gimnazjum tj.

     

    1.      

    do 30 kwietnia 2015 r.

    Składanie podań przez uczniów klas szóstych szkół podstawowych, zamieszkałych poza obwodem gimnazjum.

    2.      

    do 29 maja 2015 r.

    Przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych dla kandydatów do oddziałów dwujęzycznych na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną / prób sprawności fizycznej dla kandydatów do szkół i oddziałów sportowych ustalonych przez komisje rekrutacyjne lub trenera albo instruktora, a w przypadku szkół mistrzostwa sportowego zatwierdzonych przez polskie związki sportowe współpracujące ze szkołą (art. 12 ust. 2 ustawy zmieniającej).

    3.      

    do 30 czerwca 2015 r.

     

    Składanie dokumentów do nie więcej niż trzech szkół (chyba, że organ prowadzący dopuści możliwość składania wniosku do więcej niż trzech wybranych szkół).

    4.      

    do 2 lipca 2015 r.

    do godz. 1400

    Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

    5.      

    do 6 lipca 2015 r.

    do godz. 1200

    Ogłoszenie listy uczniów przyjętych do gimnazjum.

     

    Na podstawie § 32. Statutu Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie podaje się kryteria przyjęcia kandydatów zamieszkałych poza obwodem tutejszej szkoły, obowiązujące przy rekrutacji na rok szkolny 2015/2016 tj.

    1.    Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) do Gimnazjum mogą być przyjmowani absolwenci szkół podstawowych zamieszkali poza obwodem danego Gimnazjum w przypadku, gdy Gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami. Do wniosku należy dołączyć świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie ze sprawdzianu.

    2.    O liczbie wolnych miejsc decyduje Dyrektor Gimnazjum na podstawie zatwierdzonej przez organ prowadzący organizacji szkoły na dany rok szkolny, biorąc pod uwagę liczbę uczniów w oddziałach.

    3.   W przypadku, gdy liczba kandydatów zamieszkałych poza obwodem danego Gimnazjum jest większa niż liczba wolnych miejsc, którymi dysponuje Gimnazjum, kandydatów przyjmuje się na podstawie poniższych kryteriów:

    1)      w pierwszej kolejności przyjmowani są kandydaci, którzy w wyniku rocznej klasyfikacji w klasie szóstej szkoły podstawowej uzyskali łącznie z wynikami zewnętrznego przeprowadzonego w klasie szóstej sprawdzianu poziomu opanowania umiejętności, najwyższą liczbę punktów, z zastrzeżeniem punktu 4);

    2)      w drugiej kolejności przyjmowani są kandydaci - z zastrzeżeniem punktu 4 - którzy osiągną więcej niż 50%punktów możliwych do uzyskania po zsumowaniu:

    -        punktów otrzymanych z pomnożenia średniej ze wszystkich ocen rocznych z przedmiotów wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (wraz z oceną z religii/etyki) przez 10,

    -        punktów uzyskanych podczas zewnętrznego sprawdzianu, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,

    -        punktów za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej; za każde osiągnięcie przyznawanych jest po 5 punktów;

    3)    następnie przyjmowani są pozostali kandydaci z zastrzeżeniem punktu 4;

    4)    nie przyjmuje się do Gimnazjum ucznia mieszkającego poza obwodem, który uzyskał w klasie szóstej nieodpowiednią i naganną ocenę z zachowania;

    5)    zachowuje się w miarę możliwości zbliżoną liczbę dziewcząt i chłopców w oddziałach ze względu na stosowane podziały na grupy podczas niektórych zajęć;

    6)    laureaci konkursów o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim, których program obejmuje w całości lub poszerza treści podstawy programowej co najmniej jednego przedmiotu (bloku przedmiotowego), przyjmowani są do Gimnazjum niezależnie od powyższych kryteriów,

    7)    kandydaci spoza obwodu zwolnieni z obowiązku przystąpienia do zewnętrznego sprawdzianu porównywani są z innymi kandydatami bez uwzględniania ocen uzyskanych przez nich podczas sprawdzianu.

     

    ZGŁOSZENIE – składają uczniowie zamieszkali w obwodzie szkoły;

    WNIOSEK – składają uczniowie zamieszkali poza obwodem szkoły.

    WNIOSEK_O_PRZYJECIE_DO_GIMNAZJUM.docx

    ZGLOSZENIE_DZIECKA_DO_GIMNAZJUM.docx

  • Wybory do MRM
    23.02.2015

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wybory do MRM.

  • Wybory do MRM Nowa Dęba

  • Ferie w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie

    Ferie w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie

    Ferie w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie

    „Wyłącz nudę, włącz sport” – 2-6 lutego 2015r.

       

     

    Ferie  zimowe to  zasłużony czas na odpoczynek dla uczniów. Aby ten czas młodzi ludzie mogli spędzić ciekawie i nieszablonowo (czytaj: nie przed komputerem) nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie wyszli po raz kolejny z interesującymi propozycjami, jak wypoczywać aktywnie, ciekawie, radośnie i wspólnie!

          W pierwszym dniu  ferii  tj. w poniedziałek 2 lutego 2015r. z inicjatywy nauczycieli wychowania     

          fizycznego w ramach projektu „Wyłącz nudę, włącz sport” zorganizowane zostały zajęcia

          rekreacyjno – sportowe, które odbyły się na hali sportowej, gdzie młodzież spędzała czas grając                  

          w tenisa stołowego i piłkę nożną. W drugim dniu ( wtorek 3 lutego 2015r. ) wzięła udział w turnieju

          piłki nożnej  - zwycięzcy turnieju otrzymali medale pamiątkowe a król strzelców -  statuetkę.

          W środę  4 lutego 2015r. młodzież pod opieką nauczycieli udała  się do kina  na projekcję filmu   

          pt.: ,,Exodus Bogowie i Królowie”.

          Ostatnim dniem zmagań sportowych był czwartek  5 lutego 2015r. W tym dniu zajęcia odbyły  się   

         „Nad zalewem”, gdzie grupa dziewcząt po wstępnym instruktażu techniki chodzenia z kijkami

         wzięła udział w Marszu Nordic Walking na trasie 5 km. Natomiast grupa chłopców  przebiegła tę

         trasę  po ścieżce rekreacyjnej wokół zalewu. Na zakończenie zmagań sportowych na młodzież   

         czekała przygotowana  gorąca herbata oraz ognisko i kiełbaski.

    Piątego dnia ferii czyli 6 lutego 2015r. grupa młodych fascynatów historią i sztuką udała się w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni … czyli do Regionalnego Muzeum w Rozwadowie na wystawę poświęconą  I wojnie światowej nad dolnym Sanem zatytułowaną „Wstań, Polsko moja!” Po zwiedzeniu wystawy młodzież udała się na warsztaty plastyczne pod profesjonalnym okiem p. Edyty Lisek – Lubaś, poświęcone technice freskowej. Na zakończenie tej niezwykłej podróży artystycznej humory rozgrzała  dodatkowo aromatyczna herbatka i cynamonowa szarlotka.

     

         Serdecznie dziękujemy paniom Ewie Siwczuk-Cymie, Edycie Załęskiej-Magdzie, Monice Jabłońskiej - Licak,

         panom Jerzemu Brzuszkowi , Dariuszowi Karnatowi  i Jackowi Gryglowi za pomoc

         w organizacji zajęć, a także za poczucie humoru i wyrozumiałość.

         Zaś wszystkim uczniom dziękujemy za wspólnie spędzony czas !

  • MISTERIUM BOŻONARODZENIOWE

    ,, Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz      do niego rękę – jest Boże Narodzenie”.

     

    W klimacie Świąt Bożego Narodzenia i blasku choinkowych świec Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, pracownicy administracyjni oraz młodzież Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie rozważali tajemnicę Narodzenia Chrystusa. Wszyscy przenieśli się myślą i sercem do małego miasteczka Betlejem i radowali się z narodzin Jezusa, snując głębokie refleksje nad cudem Świętej Nocy.

       Wydarzenie to miało miejsce 19 grudnia 2014 roku. Uczniowie klasy II b naszej szkoły   pod opieką wychowawcy – p. Barbary Goclan oraz p. Anny Brzozowskiej przygotowali przedstawienie jasełkowe pt. „Bóg się rodzi…”.

    Scenariusz przedstawienia opowiadał historię Maryi i Józefa, którzy udali się do Betlejem     w poszukiwaniu noclegu, a nie mogąc go znaleźć, schronili się w stajence, gdzie narodził się Jezus.

     O cudzie narodzin Syna Bożego w Betlejem Aniołowie opowiedzieli Pasterzom, którzy przybyli do stajenki, aby złożyć hołd Jezusowi. Do stajenki podążyli również Trzej Królowie    z darami oraz młodzież, przynosząc Boskiemu Zbawicielowi  swoje troski, radości, wiarę        i miłość.

       Na przedstawienie jasełkowe złożyły się recytacje, kolędy i pastorałki oraz utwory w wersji instrumentalnej. Inscenizacja, którą zaprezentowali uczniowie gimnazjum, wprowadziła nas w klimat radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego.

     W przedstawieniu jasełkowym wzięli udział:

    Wiktoria Serafin- w roli Matki Zbawiciela

    Piotr Nowak – w roli Świętego Józefa

    Maciej Zollner, Bartosz Trela i Mateusz Lis – w roli Trzech Króli

    Patryk Róg, Przemysław Jaskuła i Rafał Micek – w roli Pasterzy

    Natalia Róg – w roli Anioła

    Piotr Sudoł jako uczeń w albie

      Dużym wkładem pracy rodziców uczniów klasy II b było przygotowanie wspaniałych strojów dla występujących aktorów.

      W przedstawieniu wykorzystano kolędy: ,, Wśród nocnej ciszy”, ,,Jezus malusieńki”, ,,Bóg się rodzi” w wykonaniu chóru, w skład którego weszły uczennice klasy I a, II b i III b.

    Dyrygentem chóru był nauczyciel języka polskiego, pani Barbara Goclan.

      Podczas uroczystości mogliśmy także usłyszeć wspaniałe wykonanie pieśni pt. ,, O Mario, czemu pobladłaś” w wykonaniu Oliwii Licak – uczennicy klasy II c.

      Ponadto treść jasełek ubogaciła kolęda ,, Cicha noc”  wykonana w wersji instrumentalnej    na skrzypcach przez Mariannę Cymę.

    Podczas przedstawienia wspaniałą recytację utworów zaprezentowali uczniowie klas trzecich: – Natalia Miłaszewicz

    - Milena Markiewicz

    - Kacper Wąsik

    - Paweł Kubicki

      Całą uroczystość doskonale poprowadzili konferansjerzy w osobach Marii Kodyry              i Jakuba Gnypa – uczniów z klasy III a.

      Na zakończenie Jasełek głos zabrał dyrektor szkoły, który w swoim wystąpieniu złożył wszystkim serdeczne życzenia spokojnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym. Następnie zaprosił uczniów do kolędowania przy wigilijnym stole wspólnie                             z wychowawcami.

     

      

                                                                                          Przygotowała: Barbara Goclan

  • Laureaci gminnego konkursu: „Osiągnięcia Eugeniusza Kwiatkowskiego”

    W grudniu 2014 roku został rozstrzygnięty gminny  konkurs : „Osiągnięcia Eugeniusza Kwiatkowskiego” zorganizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Nowej Dębie,

    Spośród pięciu uczniów z naszej szkoły startujących w konkursie Magdalena Wilk zdobyła I miejsce, pisząc twórcze opowiadanie związane z osobą i osiągnięciami Eugeniusza Kwiatkowskiego, Daria Dudek –zajęła III miejsce za pracę  przybliżającą postać tego wybitnego Polaka i patrioty. Opiekunem merytorycznym uczennic była pani Renata Konefał Wyróżnienia w konkursie otrzymali także: Barbara Czusz, Wojciech Magda i Jakub Gnyp, którzy zostali przygotowani przez panią Annę Gurdak.

    Dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe- zostały wręczone podczas Święta Szkoły Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie w 54. rocznicę powstania szkoły i  40. rocznicę śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego. Na uroczystości tej,w której uczestniczyło wielu znakomitych gości, mi.in. - pan Dominik Szewc - Przewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, pan  Andrzej Kołodziej - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, pani Danuta Serafin - przedstawiciel Zarządu Rady Powiatu Tarnobrzeskiego, pan Mirosław Pluta - poseł RP, ks. Eugeniusz Nycz, ks. Mieczysław Wolanin, pan Jerzy Wilk - wójt Gminy Majdan Królewski, pani Renata Bal - przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Dębie, kpt. Piotr Czerniak, Adam Smykla - zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej –uczniowie  ZS nr 2 w  ciekawy sposób  zaprezentowali sylwetkę swojego Patrona jako Człowieka wszech czasów i Człowieka honoru . Można było obejrzeć nagrany  wywiad z Burmistrzem naszego miasta - panem Wiesławem Ordonem na temat zasług Eugeniusza Kwiatkowskiego dla Nowej Dęby i COP-u, wysłuchać rozmowy z „wnuczką” tegoż Polaka oraz uczestniczyć w sądzie nad rozstrzygnięciem pytania, czy postać Eugeniusza Kwiatkowskiego może być wzorem do naśladowania dla współczesnych Polaków.         

    Udział w konkursie  to bardzo ważna lekcja dla naszych gimnazjalistów nie tylko z historii Polski, naszej małej ojczyzny, ale także możliwość  bliższego poznania jednego z najwybitniejszych umysłów politycznych wszech czasów i …sprawdzeniem swoich możliwości pisarskich.

    W załączeniu podana jest praca literacka Magdaleny Wilk - zwyciężczyni konkursu – zapraszamy do lektury!

     

                                                                                                               opr. p. Renata Konefał

    Osiagniecia_Eugeniusza_Kwiatkowskiego.docx

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowej Dębie - oddziały Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II
    ul. M. Reja 7
    39-460 Nowa Dęba
  • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć