Menu

  • Biblioteka przyjazna uczniowi

    Biblioteka przyjazna uczniowi

    W ramach realizacji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie w naszej szkole od 28 listopada do 30 czerwca br. realizowany jest roczny projekt obejmujący wykonanie 9 różnych zadań. Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursie: Mój/Moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki w dwóch kategoriach: konkursu literackiego  i plastycznego.

    Poniżej podane są regulaminy konkursów.

    Mój/Moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki – regulamin konkursu literackiego

    1.W konkursie może wziąć udział każdy uczeń naszej szkoły.

    2. Tematem pracy ma być opis ulubionego/ulubionej Pani/Pana bibliotekarza-opisywana rzeczywistość może byś fikcją literacką bądź opisywać postaci prawdziwe

    3. Praca może mieć formę opowiadania, pamiętnika, listu, itp.

    4. Forma – praca pisana ręcznie lub elektronicznie: czcionka 12, maksymalnie - 2 strony formatu A4.

    5. Termin oddania prac: 23 stycznia 2015r. - do biblioteki szkolnej.

    6. Prace zostaną ocenione przez specjalnie powołane jury w terminie 26 stycznia 2015r.

    7. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz celującą ocenę cząsteczkową z języka polskiego za I miejsce, II i III miejsce – ocenę bardzo dobrą a także  uwagi pozytywne za udział w konkursie.

    8. Za zgodą laureatów prace mogą zostać opublikowane na stronie naszej szkoły.

    Mój/moja ulubiony/a Pan/Pani z biblioteki- regulamin konkursu plastycznego

    1. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń z naszej szkoły.

    2. Tematem pracy ma być obraz ulubionego/ulubionej Pani/Pana bibliotekarza-opisywana rzeczywistość może przedstawiać  portret lub działanie ulubionego bibliotekarza. Portret może być symboliczny lub odwołać się do rzeczywistości.

    3. Technika pracy – dowolna, np.: plakat, szkic, collage, farby, wycinka, itp.

    4. Format –A4, A3.

    5. Termin oddania prac: 23 stycznia 2015r.- do biblioteki szkolnej.

    6. Prace zostaną ocenione przez specjalnie powołane jury w terminie do  26 stycznia 2015r.

    7. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz celującą ocenę cząsteczkową z języka polskiego za I miejsce, II i III miejsce – ocenę bardzo dobrą a także  uwagi pozytywne za udział w konkursie.

    8. Za zgodą laureatów prace mogą zostać opublikowane na stronie naszej szkoły.

  • Kalendarz wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta

  • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowej Dębie

    Niniejszym informuję, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 24/2015 Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba w dniu 19 lutego 2015 r.  przeprowadzone zostaną wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowej Dębie.

     

    W okręgu wyborczym Nr 1, którym jest Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie wybieranych będzie 4 Radnych.

     

    Zasady przeprowadzenia wyborów do MRM określone zostały w rozdziale VI Statutu nadanego przez Radę Miejską w Nowej Dębie Uchwałą Nr XLVIII/453/2014  z 14 listopada 2014 r.

     

     

     

  • Orszak Trzech Króli

    Orszak Trzech Króli

    W dniu 06 stycznia 2015 r. ulicami Nowej Dęby przemaszerował pierwszy w historii naszego miasta orszak Trzech Króli. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w organizację tego wydarzenia. Byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie sceny związanej z odczytaniem edyktu o spisie ludności, który został wydany przez cezara Augusta i doręczony na dwór namiestnika Syrii Kwiryniusza. Scenę tą odegrało siedmiu uczniów przebranych w stroje rzymskich legionistów oraz uczeń grający rolę Kwiryniusza. Tworzyliśmy również orszak króla Baltazara reprezentującego ludy afrykańskie. Kolorem tego orszaku był kolor niebieski i właśnie w takich strojach 27 chłopców i 28 dziewcząt maszerowało w czasie pochodu pod opieką nauczycieli. Nasz udział w tym przedsięwzięciu nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczycieli i  pracowników szkoły oraz wsparcia ze strony rodziców i różnych instytucji. Bardzo serdecznie dziękujemy straży wielkanocnej z Weryni za udostępnienie strojów rzymskich legionistów. Podziękowania składamy pani Gabrieli Nowak-Wolwowicz, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowej Dębie oraz pracownikom tej placówki, którzy szyli dla nas część strojów. Podziękowania kierujemy również do pani Małgorzaty Plaskoty, która wykonała projekt strojów i część z nich uszyła. Dziękujemy za pomoc pani Izabeli Jurek i pani Irenie Włodyce. Dziękujemy firmie Dezal Plus sp. z o.o. w Nowej Dębie.

  • Orszak Trzech Króli
    13.01.2015

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Orszak Trzech Króli.

  • „Akcja. Edukacja”

    „Akcja. Edukacja”

    Drogi gimnazjalisto!!!

     Ty też możesz zmienić świat na lepsze…!

    „Akcja. Edukacja” w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie

     

    Oddając swój stary telefon komórkowy, wesprzesz naszą akcję…J  

    Zebrane pieniądze z recyklingu starych telefonów komórkowych będą przeznaczone na opłatę edukacji dzieci w Afryce. Warto dodać, iż roczny koszt nauki afrykańskiego dziecka wynosi 1000złJ              

     

    Akcja trwa :od listopada 2014 roku do czerwca 2015 roku

    Więcej informacji znajdziecie na stroniehttp://www.pah.org.pl

    Dziękujemy za  oddane telefony!    Uczniowie Gimnazjum nr1 im. Jana Pawła II w Nowej Dębie 

  • Wycieczka klasy Ib do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły

    Wycieczka klasy Ib do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły

    15 grudnia uczniowie klasy Ib z wychowawcą p. Moniką Jabłońską - Licak oraz p. Anną Gurdak uczestniczyli w wycieczce do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły.

    Centrum mieści się w zamku Tarnowskich na Dzikowie i obejmuje salę konferencyjną oraz dwie sale wystawowe, których największymi atrakcjami są 1000 litrowe akwarium z rybami i skorupiakami występującymi w Wiśle, dwa terraria z rodzimymi gadami (zaskroniec i jaszczurki) oraz przestrzenna wystawa obrazującą piaszczysty brzeg Wisły z modelami zwierząt i roślin. Ponadto w Centrum można zobaczyć tablice interaktywne prezentujące odgłosy ptaków i zwierząt, okazy minerałów, przekroje drzew, elementy anatomiczne zwierząt i inne eksponaty związane ze środowiskiem naturalnym. Stałym elementem wystawy są również fotografie przyrodnicze głównie fauny występującej na obszarze Tarnobrzeskiej Doliny Wisły oraz Budy Stalowskiej, autorstwa tarnobrzeskich fotografów Rafała Rozmusa i Piotra Morawskiego. Po wystawie oprowadzał uczniów p. Janusz Wepsięć, wiceprezes Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu, który w ciekawy sposób przybliżył uczestnikom wycieczki bogactwo przyrodnicze okolic Tarnobrzega i Budy Stalowskiej.

    Na zakończenie uczniowie wzięli udział w projekcji filmu "Opowieść o wilku", który w bardzo emocjonujący sposób przedstawiał rok z życia samotnego wilka, jego walkę o przetrwanie w środowisku, szczególnie w obliczu zagrożenia, jakie stanowi nieodpowiedzialna i brutalna działalność człowieka.

    Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły to miejsce, gdzie każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie. Chociaż działa dopiero od września tego roku, cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Tarnobrzega i okolic. Odwiedziło je już ponad 13 tysięcy osób, w tym nie tylko uczestnicy wycieczek szkolnych ale również indywidualni zwiedzający.

    M. Jabłońska - Licak

  • Spotkanie z fotografem przyrody.
    17.12.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Spotkanie z fotografem przyrody..

  • Kiedy przyroda staje się pasją czyli o przygodzie z fotografią przyrodniczą.

    Kiedy przyroda staje się pasją czyli o przygodzie z fotografią przyrodniczą.
    17.12.2014

     

    10 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z p. Rafałem Rozmusem - miłośnikiem przyrody i fotografem współpracującym m.in. z Ligą Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu i Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym. Jego największą pasją, której poświęca swój cały wolny czas jest fotografowanie ptaków występujących przede wszystkim na obszarach Tarnobrzeskiej Doliny Wisły i Puszczy Sandomierskiej.

    Podczas spotkania uczniowie oglądali zdjęcia i filmy autorstwa pana Rafała, który opowiadał ciekawe historie z życia ptaków oparte głównie na własnych obserwacjach. Dotyczyły one m.in. ich zwyczajów lęgowych i zachowań związanych ze zdobywaniem przez nie pożywienia. Na zdjęciach można było zobaczyć nie tylko ptaki ale również przedstawicieli płazów, gadów i ssaków sfotografowanych podczas wycieczek po okolicznych lasach, łąkach i stawach.

    Prezentowane zdjęcia i filmy nie tylko odzwierciedlały bogactwo fauny (szczególnie ptasiej) okolic Tarnobrzega i Nowej Dęby, ale potwierdzały również wielką pasję przyrodniczo - fotograficzną pana Rafała. Zrobienie tak fantastycznych zdjęć wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności i doświadczenia fotografa, ale też ogromnej cierpliwości i wytrwałości. Fotografowanie przyrody to prawdziwe wyzwanie szczególnie zimą, kiedy przy kilkunastostopniowych mrozach, czasem wiele godzin, czeka się na jedno, jedyne ujęcie!

    Bogactwa przyrody okolic Nowej Dęby często nie dostrzegamy i nie doceniamy. Nie bez powodu Tarnobrzeska Dolina Wisły i Puszcza Sandomierska zostały włączone do europejskiej sieci obszarów Natura 2000. Warto więc choć od czasu do czasu oderwać się od wszystkiego i wyruszyć na przyrodniczą wyprawę, żeby odpocząć, poczuć więź z naturą a może nawet przeżyć dreszcz emocji ze spotkania ze zwierzętami, które w większości przypadków znane nam są tylko ze zdjęć i filmów. 

    Monika Jabłońska - Licak

  • Noc chemików i biologów w "Hetmanie".

    Noc chemików i biologów w "Hetmanie".
    14.12.2014

    2 grudnia chętni uczniowie klas III naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w "Nocy chemików i biologów" zorganizowanej przez Zespół Szkół Społecznych im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

    Na początku spotkania dwoje uczniów wygłosiło przygotowane przez siebie prelekcje. Tematem pierwszej były m.in. pułapki ludzkiego umysłu, sawanci, czyli osoby upośledzone umysłowo posiadające wybitne zdolności oraz przekazy podprogowe stosowane w reklamach. Druga prelekcja była przeglądem wybranych gatunków zwierząt charakteryzujących się niespotykanymi cechami i umiejętnościami, niczym znani z filmów superbohaterowie. W drugiej części spotkania odbyły się widowiskowe pokazy doświadczeń chemicznych. Uczniowie mogli zobaczyć m.in. robienie baniek mydlanych i strzelanie z "armatki" przy użyciu suchego lodu, mrożenie bitej śmietany za pomocą ciekłego azotu i wiele innych, ciekawych eksperymentów.

    Udział w tym wydarzeniu był dla uczniów okazją na inne spojrzenie na nauki przyrodnicze - zagadnienia biologiczne i chemiczne przedstawione w takiej formie pokazywały, że nauka moze być równiez pretekstem do dobrej zabawy :).

    Opiekę nad uczniami sprawowały p. Monika Jabłońska - Licak i p. Marzena Zöllner.

     

  • Zaduszki 2014 czyli… Zespół Działań Artystycznych „Ekspresja” wspomina postać Robina Williamasa.

    Zaduszki 2014  czyli… Zespół Działań Artystycznych „Ekspresja” wspomina postać Robina Williamasa.
    11.12.2014

    - Witamy wszystkich  sympatyków  X  Muzy  na specjalnym seansie filmowym!

     

    - Bohaterem dzisiejszego spotkania jest człowiek wyjątkowy, fantastyczny aktor - jeden z najzabawniejszych komików końca XX wieku, świetny parodysta, wielki improwizator – Robin Williams!”

     

    Tymi słowami, w piątkowy wieczór 5 grudnia zaczął się magiczny seans, który przeniósł wszystkich widzów

    w świat wspomnień o wybitnym aktorze…

    Wśród zaproszonych gości nie zabrakło stałych bywalców  Zaduszek, które mają już ośmioletnią tradycję! Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba p. Wiesław Ordon oraz dyrektor naszej szkoły p. Zbigniew Wolwowicz, który od samego początku dopinguje „Ekspresji”.

    Wspaniała gra aktorska uczniów i ciekawe fragmenty filmów z udziałem Robina Williamsa były solidnym fundamentem montażu, a prowadzący Galę – Marianna Cyma i Dawid Jachyra po prostu porwali widownię.

    Podczas seansu można było obejrzeć urywki takich filmów, jak: ”Świat według Garpa”, „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Good morning Vietnam”, „Pani Doubtfire”czy „Buntownik z wyboru”, za który Robin Williams otrzymał jedynego w swej karierze Oskara.

    Do poszczególnych sekwencji bardzo profesjonalnie wprowadzali widzów:Ania Flis, Agata Sobieszek, Kamila Tomczyk, Karolina Jurek, Kasia Krząstek, Cyprian Modrzejewski, Damian Kotulski

    i Karol Wiśniewski.

     

    Autorski scenariusz p. Edyty Załęskiej-Magdy, scenografia p. Ewy Siwczuk-Cymy i p. Anny Czerwiec oraz przygotowanie aktorów prze p.Renatę Konefał były solidnymi  modułami całego przedsięwzięcia.

     

    „KAPITANIE, MÓJ KAPITANIE! BĘDZIE CIĘ BRAKOWAŁO!” – to okrzyk aktorów żegnających w ten sposób Wielkiego Aktora Robina Williamsa i  zarazem ostania kwestia spektaklu!

     

    Edyta Załęska-Magda

     

  • Kiermasz ciast

    Kiermasz ciast
    26.11.2014

    20.11.2014 r. samorząd uczniowski zorganizował kiermasz ciast. Ciasta były pyszne, amatorów słodkości też nie zabrakło.

    Za 2 tygodnie powtórka i wtedy zamieścimy obszerniejszą relację z wydarzenia.

     

     

  • "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"

    autor plakatu: Damian Stróż

  • Uzyskanie Certyfikatu Szkoły Humanitarnej w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie - 2014 r.

    Uzyskanie Certyfikatu Szkoły Humanitarnej  w Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie - 2014 r.

     „…Bo jeśli coś lub kogoś tak bardzo szanujesz, uważasz za wyjątkowo cenne, niemal święte, to czy będziesz chciał to niszczyć?

    Czy, jeśli potrafisz dostrzec w krzaku, kwiatku  i żuczku przejaw boskości, to je podepczesz, wytniesz, zdewastujesz?

    Jeśli wiesz, że Twoje życie i zdrowie są organicznie związane  z otaczającą Cię naturą, to czy będziesz ją grabił bez zastanowienia…

                                         Olga Mielnikiewicz- PAH -„Moja święta hinduska rodzina…”

     

    Uzyskanie certyfikatu  Szkoły Humanitarnej to efekt rocznej pracy uczniów i nauczycieli Gimnazjum  nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie realizujących ogólnopolski projekt z edukacji globalnej organizowany przez Polską Akcję Humanitarną, a współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Fundację Arche-Nova z Niemiec. Koordynatorami projektu: „Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności” były: pani Renata Konefał i pani Anna Gurdak.

    Sam już udział w projekcie PAH-u był dla szkoły wyróżnieniem - we wniosku aplikującym opisane były wieloletnie działania Szkolnego Klubu Wolontariuszy prowadzonego przez panią Renatę  Konefał - a  nasza szkoła została wytypowana jako jedna z 30 szkół z pięciu województw : warmińsko mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego oraz świętokrzyskiego.

    Edukacja globalna  łączy rzetelność wiedzy o krajach globalnego Południa bez uproszczeń i schematów  z kształtowaniem postawy  odpowiedzialnego mieszkańca Ziemi, empatycznego wrażliwego człowieka, który potrafi krytycznie odbierać i selekcjonować informacje i działa zgodnie z zasadą: Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Dzięki odpowiedniemu wprowadzeniu i merytorycznemu przedstawieniu problemów krajów globalnego Południa, omówieniu zasad edukacji globalnej, kodeksu etyki obrazów i filmów a przede wszystkim zwróceniu uwagi na fakt, że każdy człowiek może mieć poczucie sprawczości do projektu -po specjalnej lekcji- apelu  dla całej szkolnej społeczności- zgłosiło się 67 uczniów.

    Koordynatorzy ww. projektu - p. Renata Konefał i p. Anna Gurdak oraz uczniowie: Izabela Kotulska i Przemysław Wit a także Patryk Michałow uczestniczyli w trzydniowych warsztatach najpierw w Krakowie, potem w Warszawie, zapoznając się z  praktyczną  wiedzą z zakresu pomocy humanitarnej, prawa do wody i żywności.W warsztatach brali udział  przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji z Krakowa i Warszawy, trenerzy i nauczyciele z Niemiec reprezentujący Fundację Arche- Nova,  a także specjalni goście z Kenii: John Paul Mugo i Thomas Odarii – pracownicy PAH -u działający w Sudanie Południowym, którzy opowiadali o swojej pracy w Polskiej Akcji Humanitarnej i rzeczywistości Sudanu. W spotkaniu podsumowującym projekt  uczestniczyła  pani Janina Ochojska – niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczniów i nauczycieli- która, udzielając odpowiedzi na pytania uczestników, doceniła zaangażowanie biorących w projekcie polskich szkółi uczniów.

    Koordynatorzy projektu we współpracy z młodzieżą opracowali dwa autorskie wewnętrzne projekty: w I półroczu uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: Dlaczego kraje globalnego Południa potrzebują pomocy humanitarnej? Głównym celem działań było zdobycie wiedzy na temat rzeczywistości globalnego Południa i pomocy humanitarnej. Dla ponad 70. uczniów zostały zorganizowane warsztaty: „Adekwatna i nieadekwatna pomoc humanitarna. Jak mądrze pomagać”. Warsztaty prowadzone były przez panią Renatę Konefał i panią Annę Gurdak  wraz z uczniowskimi koordynatorami: Izabelą Kotulską i Przemysławem Witem według profesjonalnych scenariuszy opracowanych przez trenerów PAH-u. Następnie młodzież pod kierunkiem pani Ewy Siwczuk - Cymy przygotowała wystawę: Rzeczywistość globalnego Południa, uczestnicząc jednocześnie w spotkaniach, na których zdobywała wiedzę z edukacji globalnej i zapoznawała się ze źródłami informacji związanymi z życiem i problemami mieszkańców Południa. Podsumowaniem tych działań była organizacja konkursu plastycznego na najlepszy plakat związany z  adekwatną i nieadekwatną pomocą humanitarną.

    W spotkaniu z panem Dariuszem Bździkotem oraz z panem Mariuszem Wołoszem z Fundacji im. ks. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej: „Serce bez granic” na temat pobytu w Zambii gimnazjaliści nie tylko podążali śladami Kardynała Kozłowieckiego, ale także odebrali wspaniałą i niezwykła lekcję – lekcję pokory, którą daje otwarte spotkanie z drugim człowiekiem –nieważne, gdzie mieszkającym i jaki noszącym kolor skóry bo przecież, cytując słowa Mahatma Gandhiego: „Służenie in­nym bez uczu­cia po­kory jest je­dynie zas­po­kaja­niem egoiz­mu, za­pat­rze­niem się wyłącznie we własną osobę ”.                                                                                                                                           

    Kolejne zaplanowane  warsztaty dla naszych uczniów  związane były  z  dostępem do wody. Warsztaty prowadziła  trenerka PAH-u - pani Agnieszka Bajtyngier, która w ciekawy sposób przekazała uczniom wiedzę związaną z zasobami wody na  naszej planecie i problemem jej  braku w afrykańskich rodzinach. Uczniowie, ucząc się łamania stereotypów, wysłuchali opowieści afrykańskiej pisarki Chimamandy  Adichie, która opowiadała o tym, jak odkryła swoją tożsamość kulturową i ostrzegała przed tym, że styczność tylko z jedną opowieścią na temat innej osoby lub kraju, jest wielkim nieporozumieniem i bardzo nas ogranicza.Warto dodać, że Patryk Michałow będąc laureatem konkursu organizowanego przez SMK Zaleszany: Wolontariat. Tak trzymaj - przekazał swoją nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł na kampanię PAH- u: „Świat bez głodu”.

    W II półroczu młodzież poznawała zagadnienia związane ze  Sprawiedliwym Handlem i postawą odpowiedzialnego konsumenta, próbując rozwiązać problem: Czy mogę mieć wpływ na zmniejszanie głodu na świecie?”. Koordynatorom projektu zależało, by młodzież zrozumiała przyczyny głodu na świecie, poznając następujące zależności: emisja CO2 a głód i zmiany klimatu, wywłaszczanie drobnych rolników-wspieranie lokalnych producentów -land grabbing, produkcja biopaliw i jej związek ze zwiększeniem głodu, wpływ wewnętrznych konfliktów i wojenna rzeczywistość na realia życia mieszkańców globalnego Południa. Głównym celem działań w II półroczu było więc kształcenie postawy odpowiedzialnego konsumenta, który poprzez swoje świadome wybory konsumenckiemoże mieć wpływ na zmniejszenie głodu na  świecie. Wprowadzeniem do tych trudnych zagadnień była dyskusja wokół filmu: „Życzymy państwu smacznego” pokazującego, skąd i w jaki sposób niektóre produkty spożywcze trafiają na nasze stoły, z problem ocieplania klimatu i emisji CO2 uczniowie zapoznali się podczas spotkania z trenerem PAH- u i działaczem Polskiej Zielonej Sieci panem Adamem Markuszewskim, który w nakręconym w Indonezji  filmie: Jedność w różnorodności -http://www.youtube.com/watch?v=F_n1ZOXA6Zs- wskazywał związek miedzy karczowaniem lasów pod produkcję oleju palmowego a ociepleniem klimatu na naszej planecie. Uczniowie w małych projektach edukacyjnych  badali problem: Czy rzeczywiście czekolada jest taka słodka?- docierając do informacji na temat niewolniczej pracy dzieci oraz: „ Ile jest wody w jeansach”, pokazując niezgodne z prawami człowieka i pracownika warunki pracy przy produkcji odzieży oraz wpływ szkodliwości substancji chemicznych na zdrowie człowieka przy tzw. piaskowaniu jeansów.

    Kolejnym działaniem było aktywne włączenie się w obchody Światowego Dnia Wody, w ramach którego zorganizowano konkurs wiedzy na temat dostępu do wody i jej zużywania w aspekcie globalnym. Chcąc poznać zasady Sprawiedliwego Handlu, nawiązano współpracę z Polską Koalicją Sprawiedliwego Handlu i pozyskano produkty spożywcze z  Fair Trade oraz materiały promujące Sprawiedliwy handel. Uczniowie zostali uświadomieni, że  podpisując petycję Clean Clothes mogą wyrażać swój protest przeciwko łamaniu praw człowieka i niszczącym środowisko firmom produkującym odzież. Młodzież zdobywając wiedzę z zakresu Sprawiedliwego handlu - w każdej klasie została przeprowadzona lekcja na temat odpowiedzialnego konsumenta na podstawie autorskiego scenariusza opracowanego z wykorzystaniem materiałów z poradnika Dobre zakupy. Jak kupować z czystym sumieniem ” wydanym przez Polską Zieloną Sieć  zapoznawała się z następującymi zagadnieniami: łamanie praw człowieka - reżim, łamanie praw pracowniczych, ochronę środowiska, eksperymenty na zwierzętach, zaangażowanie  w produkcję lub dostawy broni konwencjonalnej lub jądrowej w produkcji kawy, herbaty, obuwia, kosmetyków, artykułów spożywczych, zabawek, odzieży, itp.  Swoją wiedzę zaś uczniowie sprawdzali w zorganizowanym konkursie: „Sprawiedliwy handel a fair trade”, nad którym - pod kierunkiem pani Renaty Konefał - czuwały uczennice: Izabela Kotulska i Olga Zięba. 

    W dwukrotnych spotkaniach warsztatowych z panią Joanną Sadecką -Kurnik–Stowarzyszenie Wsparcie w Nowej Dębie - z zakresu świadomych wyborów konsumenckichuczniowie poznawali kolejne mechanizmy i sposób produkcji niektórych artykułów spożywczych. Uczennica Milena Markiewicz w imieniu całej szkolnej społeczności skierowała odezwę do mieszkańców naszego miasta i gminy, apelując, by poprzez swoje świadome konsumenckie wybory i mądre korzystanie z energii, wody w codziennym życiu mieli świadomość, że jest to nie tylko właściwa postawa obywatelska, ale także świadome życie mieszkańca Ziemi.Projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie przy otwartej współpracy dyrektora pana Krystina Rzemienia oraz Ogólnoszkolnym Marszem Nordic Walking, który poprowadzili członkowie Szkolnego Klubu Nordic Walking prowadzonego przez panią Edytę Załęską –Magdę. Hasłem sztandarowym było wezwanie:      Zmień styl życia, a zmniejszysz głód na świecie”.

    Udział w projekcie Polskiej Akcji Humanitarnej przyczynił się do wzbogacenia wiedzy nauczycieli oraz uczniów na temat globalnego wymiaru sytuacji i problemów, które dotykają nas codziennie. To ukazanie nowej perspektywy opisującej rzeczywistość nie tylko z poziomu lokalnego, ale także zrozumienie mechanizmów rządzących światem  w wymiarze globalnym. Perspektywa ta, wpisana do nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego, jest jeszcze mało popularna z powodu braku publikacji i materiałów edukacyjnych na ten temat. Stąd też realizacja projektu była dużym wyzwaniem dla koordynatorów projektu, by udział młodzieży w projekcie był świadomym wyborem młodego człowieka, który zrozumiał, że swoją postawą  i codziennymi wyborami może mieć wpływ na los człowieka na drugiej półkuli. Zaangażowanie i wsparcie dyrektora szkoły – Pana Zbigniewa Wolwowicza i postawa uczestniczących w projekcie nauczycieli pozwoliła na efektywną realizację projektu i otrzymanie tytułu Szkoły Humanitarnej, z czego jesteśmy bardzo dumni.

     

                                                                                           opr. Renata Konefał

     

     

     

  • Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia

    Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia

    Od ponad roku nasza szkoła realizuje projekt „Upowszechnianie zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” współpracując z Podkarpackim Biurem Prewencji Pierwotnej Nowotworów. W dniu 13.11.2014 r. w Brzozowie odbyły się wojewódzkie obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia pod hasłem „Brzozów – strefa wolna od dymu”. Na spotkaniu obecni byli m.in. pan Tadeusz Pióro, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie pan Witold Wiśniewski. Podczas gali finałowej rozstrzygnięty został konkurs na dramę, monodramę, limeryk, skecz lub piosenkę kabaretową itp. autorstwa własnego lub wg. gotowego scenariusza „Drama Show 2014”. 

    Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie:  Marzena Bieniek kl. III c, Jakub Gnyp kl. III a, Izabela Karp kl. III c, Maria Kodyra kl. III a, Paweł Kubicki kl. III  a, Oliwia Licak kl. II c, Milena Markiewicz kl. III b, Gabriela Markowicz kl. III a, Natalia Miłaszewicz kl. III a, Marcel Prokopiuk kl. III c, Agata Sobieszek kl. II c, Magdalena Wilk kl. III b i Emilia Wolwowicz kl. III a, zaprezentowali się w skeczu „Palący problem czyli piekielna przygoda Palacza-Smarkacza” i zdobyli jedno z dwóch II miejsc obok szkoły w Domaradzu, najlepsi byli uczniowie z Leska. Miejsca III nie przyznano. GRATULUJEMY!!!

    Koordynatorami projektu w szkole są pedagog Maria Mazur, ucząca biologii Monika Jabłońska – Licak, ucząca plastyki i przedmiotów artystycznych Ewa Siwczuk – Cyma. Do współpracy włączyła się ucząca matematyki Halina Strojek. Patronat nad całością pełni dyrektor szkoły Zbigniew Wolwowicz.

    Maria Mazur

  • Zawody sportowo - obronne

    Zawody sportowo - obronne

    Zawody sportowo - obronne

    "Gimnazjalista sprawny jak żołnierz 2014"

    W dniu 7 listopada 2014 r. na terenie Zespołu Szkół nr 2  w Nowej Dębie odbyły się zawody sportowo-obronne przeznaczone dla gimnazjalistów. Organizatorem zawodów była Jednostka Strzelecka 2043 Nowa Dęba należąca do Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego, działająca przy Zespole Szkół nr 2. Głównym koordynatorem zawodów został pan Wojciech Stępień. Zawody były formą uczczenia zbliżającego się Dnia Niepodległości.

    W zawodach udział wzięły po dwie ośmioosobowe drużyny Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2 z Nowej Dęby. Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: drużyna 1 w składzie – Gabriela Markowicz, Wioleta Witas, Bartłomiej Sudoł, Adrian Smykla, Bartosz Kosiorowski, Paweł Kamiński, drużyna 2Maria Kodyra, Emilia Wolwowicz, Jakub Gnyp, Michał Gurdak, Maciej Wołoszyn, Dawid Zięba.

    Zawody obejmowały następujące konkurencje:

    ·         marszobieg terenowy z elementami terenoznawstwa (gimnazjaliści wykorzystując przygotowane mapy topograficzne mieli za zadanie odszukać ukrytych w terenie strzelców oraz zamaskowanego snajpera). Była to konkurencja rozgrywana na czas.

    ·         rzut granatem RG 42 - gimnazjaliści ubrani w hełmy i kamizelki taktyczne z replikami broni w ręku wykonywali rzuty na celność na przygotowanej rzutni. Chłopcy rzucali z odległości 20 metrów, dziewczęta z 15 metrów.

    ·         karabinek pneumatyczny - każdy gimnazjalista wykonywał strzelanie na punkty do tarczy z odległości 10 metrów, pracując na wynik zespołu i swoje indywidualne konto.

    ·         bieg sprawnościowy z elementami strzelania biathlonowego - gimnazjaliści pokonywali tor przeszkód złożony z kilku stacji, m.in. biegu po kopercie, pokonywaniu skrzyni sportowej, przeniesieniu piłki lekarskiej, pokonaniu tunelu z siatki maskującej oraz dwóch stanowisk strzeleckich - broni krótkiej i długiej w wersji ASG.

    Po rozegraniu wszystkich konkurencji gospodarze zawodów przygotowali dla wszystkich uczestników ognisko z pieczonymi kiełbaskami i ciepłą herbatą. Następnie pani Iwona Strojek, wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie wręczyła zwycięskim zespołom dyplomy i puchary. Po podsumowaniu wyników drużyna 1 naszego gimnazjum zajęła I miejsce a drużyna 2 miejsce III. W indywidualnej konkurencji strzelania z broni pneumatycznej bezkonkurencyjna była uczennica naszej szkoły Wiola Witas, która uzyskała wynik 77 pkt. na 100 możliwych. Miejsce II zajął Dawid Zięba, który zdobył 61 pkt. Wszystkim uczniom bardzo serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów a organizatorom składamy podziękowania za wzorową organizację zawodów.

     

     Zbigniew Wolwowicz

    Zespół Szkół Nr 2 w Nowej Dębie

  • Marsz Nordic Walking "Ku Niepodległości"

    11.11.2014

    Marsz Nordic Walking „Ku Niepodległości”

    - 11 listopada 2014 r.

    Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu    w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

    „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.”

     

    By upamiętnić ten dzień, jakże ważny dla Polaków, Uniwersytet Trzeciego Wieku                      w Nowej Dębie wraz z Komitetem Miast Bliźniaczych Nowa Dęba – Fermoy – Ploemeur zorganizował Nowodębski Marsz Nordic Walking „Ku Niepodległości”. Sympatyków Nordic Walking nie zabrakło; na starcie 5-cio kilometrowego dystansu stanęło parędziesiąt osób w wieku od 14 do 70 lat! W cudownej, pełnej przyjaźni atmosferze uczestnicy marszu trzykrotnie okrążyli zalew nowodębski, by zakończyć dystans pod wiatą, gdzie płomienie ogniska i ciepła grochówka dopełniły resztę. Każdy z uczestników marszu otrzymał pamiątkowy certyfikat, który wręczył  burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba – p. Wiesław Ordon, p. Ryszard Janczyk – organizator imprezy oraz p. Krystian Rzemień – dyrektor SOK-u.   

    Nasz Szkolny Klub Nordic Walking godnie reprezentowali:

    Gabriela Markowicz – kl. 3a, Beata Stochla – kl. 2a, Agata Sobieszek – kl. 2 c, Gabriela Łuczak – kl. 1c i Szczęch Monika – kl. 1 a. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. Ewa Siwczuk – Cyma, p. Renata Konefał i p. Edyta Załęska-Magda.

     

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowej Dębie - oddziały Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II
    ul. M. Reja 7
    39-460 Nowa Dęba
  • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć