Menu

  • Gimnazjada 2014
    03.11.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu gimnazjada 2014.

  • Gimnazjada 2014

    Gimnazjada 2014

    29.10.2014 roku, uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej naszego gimnazjum. Ceremoniał ślubowania poprowadził dyrektor szkoły pan Zbigniew Wolwowicz. Przedstawiciele klas: 1a, 1b, 1c złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. Po przysiędze, wychowawcy wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy. Na tym część oficjalna została zakończona. 

    ANTYCZNE OTRZĘSINY

    Członkowie SU pod kierownictwem pani Marzeny Zollner i z pomocą pani Agaty Dobrasiewicz, przygotowali dla nowicjuszy antyczne otrzęsiny. Orszak gromowładnego Zeusa i jego małżonki Hery wkroczył z impetem na scenę. Na Olimpie Gimnazjum oprócz władcy i jego małżonki znaleźli się: Hermes, Demeter, Afrodyta, Apollo, Atena, Dionizos, Herkules, nimfy i amorki. 

    Czcigodni bogowie postanowili, że przyjmą pierwszaków do swojego grona, ale wcześniej muszą oni wykazać się sprytem, inteligencją, odwagą i wytrwałością. Przygotowali więc dla nich szereg prób, które nowicjusze musieli przejść, aby zostać pełnoprawnymi uczniami naszego gimnazjum. Konkurencjami były: 

    1. Jedzenie ,,kredy'' .

    2. Wykonanie antycznej fryzury.

    3. Jedzenie jabłek w rękawicach bokserskich.

    4. Skakanie parami na skakance.

    5. Wykonanie antycznego portretu wychowawcy.

    6. Wypicie nektaru bogów.

    7. Quiz o szkole. 

    Antyczne zmagania okazały się świetną zabawą dla wszystkich uczestników imprezy. Na koniec turnieju, wielki Zeus przyjął pierwszaków do grona uczniów Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie.

  • Święto Szkoły

    Święto Szkoły

    17 października 2014 roku obchodziliśmy Święto Szkoły upamiętniające uroczystość nadania naszemu gimnazjum imienia Papieża Jana Pawła II.

    Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski mszą świętą koncelebrowaną przez księdza proboszcza Mieczysława Wolanina i księdza Andrzeja Łacha, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele. Następnie wszyscy udali się do Samorządowego Ośrodka Kultury na akademię. Mottem, które wybraliśmy przed laty jako przesłanie dla całej społeczności szkolnej, jest zdanie Karola Wojtyły: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli”. Właśnie te słowa były kanwą wystąpienia dyrektora Zbigniewa Wolwowicza na początku uroczystości, a także całego scenariusza części artystycznej. W montażu słowno – muzycznym wzbogaconym o pokaz multimedialny wzięli udział uczniowie klasy I a i III a. Przedstawili oni biografię i dokonania Karola Wojtyły, zaprezentowali liryki jego autorstwa, jak i wiersze poświęcone Papieżowi. Formą ilustracji występu były specjalnie na tę okazję przygotowane filmy dotyczące patrona. Na zakończenie dyrektor szkoły podziękował występującym uczniom i odpowiedzialnym za przygotowanie akademii nauczycielom – p. Agnieszce Pazder, p. Halinie Strojek, p. Andrzejowi Pazderowi.

    Podczas Święta Szkoły towarzyszyli nam zaproszeni goście: p. Maria Mroczek – wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej i emerytowany nauczyciel gimnazjum, p. Renata Bal – dyrektor Biura Obsługi Jednostek Samorządowych, p. Urszula Krakowska - członek zarządu Zakładów Metalowych „Dezamet”, p. Krystian Rzemień - dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury, p. Janina Lubera – dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Nowej Dębie, p. Edyta Nowak – przewodnicząca Rady Rodziców i byli nauczyciele szkoły – p. Maria Kosiorowska, p. Helena Mardeusz, p. Ryszard Trawiński.

     

    Oprac. A. Pazder, A. Pazder, H. Strojek

  • Święto Komisji Edukacji Narodowej

    Święto Komisji Edukacji Narodowej

    „ Kapitanie, mój kapitanie”! - Dzień Nauczyciela w naszej szkole.

     

    Czasami trzeba odpowiedzieć – w przychodzących nagle, nieodwracalnych, rozstrzygających chwilach naszego życia: odpowiedzieć na wszystko. Kim jestem? Czego chcę? Przeciw komu  w zgodzie z kim pragnę żyć? Dlaczego? Z jakimi zdolnościami, narzędziami, z jakim przygotowaniem? Czy mam jeszcze jakiś zapas ofiarności, bezinteresowności, czy chcę już tylko ochronić, uratować ich resztki? To jest ta chwila w życiu, kiedy trzeba odpowiedzieć. Czekają na twoją odpowiedź. Cisza jest wielka, dramatyczna. Ale w takich chwilach dowiesz się i zrozumiesz, że na te pytania trzeba odpowiedzieć nie słowami, lecz życiem..” słowami  Sandora Marai  jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych pisarzy węgierskich  z powieści : Niebo i ziemia - rozpoczęliśmy uroczystą akademię poświęconą nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły w dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej.

        Uroczystość, w której uczestniczyli wszyscy pracownicy szkoły i uczniowie, odbyła się w dniu 14 października 2014 r. w SOK-u w Nowej Dębie. W części oficjalnej akademii głos zabrał Dyrektor naszej szkoły – pan Zbigniew Wolwowicz, który składając życzenia całej szkolnej społeczności, wręczył także nauczycielom nagrody Dyrektora:    p. Annie Brzozowskiej, p. Halinie Strojek, p. Barbarze Goclan,  p. Agnieszce Pazder,  p. Monice Żurek - Tabor,        p. Renacie Dudek, p. Annie Czerwiec, p. Małgorzacie Jamrozik, p. Genowefie Paduch, p. Wiesławie Brzuszek,         p. Danucie Róg, p. Piotrowi Kiziorowi, p. Józefowi Sadeckiemu, oraz złożył gratulacje nagrodzonym przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba tj. p. Annie Gurdak,  p. Ewie Siwczuk – Cymie, p. Andrzejowi  Pazderowi, p. Dariuszowi Karnatowi. Szczególne gratulacje pan dyrektor Zbigniew Wolwowicz złożył na ręce p. Renaty Konefał, która została uhonorowana nagrodą Podkarpackiego Kuratora Oświaty za swoje dotychczasowe osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Pan dyrektor podkreślił, że jest to pierwsza taka nagroda dla nauczyciela w historii Naszego gimnazjum. Następnie przedstawiciele SU  przekazali  na ręce dyrektora szkoły pana Zbigniewa Wolwowicza symboliczny bukiet kwiatów, dziękując wszystkim nauczycielom za trud i pracę, jaki wkładają w wychowanie i kształtowanie osobowości młodego człowieka.

    W części artystycznej została przywołana postać Nauczyciela - Mistrza – człowieka łączącego mądrość z charyzmą, który potrafi zarażać swoja pasją i „porywać” uczniów, by odkrywali siebie i samodoskonali się. Przykładem takiego charyzmatycznego nauczyciela, który został przywołany na akademii, był John Keating – bohater lektury „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” pracujący  w ekskluzywnej, ale konserwatywnej szkole dla chłopców. Dewiza: „tradycja, honor, dyscyplina, doskonałość” obowiązuje wszystkich bez wyjątku, wychowanie uczniów jest wyjątkowo surowe. Keating wprowadza nowe, niekonwencjonalne metody wychowawcze, staje się dla chłopców wzorem, przewodnikiem, Kapitanem. Zdobywa ich zaufanie i szacunek. Mówi „Carpe diem”. Przekonuje podopiecznych, aby uwierzyli we własne siły. Keating jest pasjonatem, który swoją pasję przelewa na chłopców. Pokazuje im jak żyć, powołując sie na słowa Walta Withmana:

     

    „Rwijcie pąki swoich róż póki jeszcze możecie,
    bo czas uleci, choć stary swym wiekiem,
    kwiat co dziś uśmiechem się ukłoni,

    umrze jutro w waszej dłoni…”

     

      Autorski scenariusz montażu poetycko –filmowego został tak skonstruowany, by wywołać refleksje młodego człowieka z „ końca XX wieku”, który potrafi „ zdobywać księżyc”, „rozbijać atomy”, ale nie potrafi… okazywać uczuć i tego, co w człowieku najcenniejsze. Zamierzeniem twórców programu - scenariusz opracowała p. Renata Konefał, montażem  fragmentów filmu i przygotowaniem muzyki  zajęła się p. Edyta Załeska –Magada oprócz celów wyżej wymienionych było także złożenie hołdu, nie tylko Johnowi Keatingowi- Nauczycielowi –Mistrzowi, ale samej osobie niedawno zmarłego Robina Williamsa. Wymownym muzycznym akcentem przedstawienia było odegranie na trąbce przez Jakuba Skurę „Ostatniego pożegnania”. Młodzi aktorzy: Milena Markiewicz, Dawid Jachyra, Emilia Narolska, Marianna Cyma, Beata Stochla, Partycja Siciak, Szymon Franuszkiewicz, Rafał Czachor, recytując wiersze Małgorzaty Hillar, Wisławy Szymborskiej, fragment „Ulissesa” Tennysona oraz poezję Walta Withmana pięknie uczcili ten ważny i jedyny dzień w roku szkolnym.     

    O godzinie 14 w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie  miało miesjsce spotkanie nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych z władzami Naszego miasta. Pan Wiesław Ordon złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty i wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom.

  • Wieliczka
    20.10.2014

    Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wieliczka.

  • Urząd Miasta i Gminy nagradza zdolnych uczniów naszego Gimnazjum!

    Urząd Miasta i Gminy nagradza zdolnych uczniów naszego Gimnazjum!

    W dniu 3 października 2014 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców z Burmistrzem Miasta i Gminy Nowa Dęba panem Wiesławem Ordonem. Celem tego spotkania było złożenie gratulacji uczniom i nauczycielom szkół naszego Miasta i Gminy, którzy w minionym roku szkolnym zdobyli tytuł  laureata  bądź finalisty w różnych konkursach przedmiotowych i w sporcie. Wśród zaproszonych gości  byli również  uczniowie i nauczyciele  Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie. Burmistrz Miasta i Gminy Pan Wiesław Ordon złożył gratulacje na ręce pani Barbary Goclan za przygotowanie uczennicy Katarzyny Czerwiec, finalistki konkursu z języka polskiego na szczeblu wojewódzkim oraz gratulacje na ręce Pani Moniki Żurek- Tabor za przygotowanie uczennicy Julii Zdybek, finalistki konkursu z języka niemieckiego. Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze.  Pan burmistrz podczas rozmowy podziękował  zdolnej młodzieży za wysiłek, wkład pracy i godne reprezentowanie szkół naszego miasta na konkursach przedmiotowych. Na zakończenie życzył wszystkim laureatom i finalistom dalszych sukcesów w nauce a nauczycielom wytrwałości i zadowolenia w pracy dydaktycznej.

  • WYCIECZKA DO KOPALNI SOLI ,, WIELICZKA”

       Dnia 1 października 2014r. odbyła się wycieczka autokarowa uczniów  Gimnazjum nr 1  im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie. W wycieczce uczestniczyło 49 uczniów naszego gimnazjum z klas I b, I c, II b i II d. Kierownikiem tej wspaniałej i ciekawej wyprawy była pani Marzena Zöllner. Wspomagali ją opiekunowie w osobach pani Anny Brzozowskiej, pani Renaty Dudek i pani Barbary Goclan. Oferta,  jaką przekazała szkole Kopalnia soli w Wieliczce,  łączyła ze sobą zwiedzanie z edukacją, zabawę z wypoczynkiem w niezwykłym miejscu. Pełne przygód interaktywne zwiedzanie kopalni zostało połączone z wykonywaniem ciekawych zadań, które doskonale zintegrowały uczniów i dały okazję do zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń.

    Młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w programie ,, ZOSTAŃ EKSPLORATOREM KOPALNIANYCH GŁĘBIN”. Było to interaktywne zwiedzanie trasy turystycznej, poznawanie historii kopalni, górniczych tradycji i ciekawostek na temat wielickiego złoża soli, wzbogacone o zadania mające na celu aktywizowanie młodzieży.Udział w tych zajęciach uczył współpracy w grupie, zasad zdrowej rywalizacji, komunikacji interpersonalnej, a także uzupełniał wiedzę z zakresu historii, geografii i geologii. Na zakończenie zwiedzania każdy uczestnik otrzymał dyplom i tytuł EKSPLORATORA KOPALNIANYCH GŁĘBIN.

    W drodze powrotnej młodzież naszego gimnazjum miała możliwość przebywania na pięknym i zabytkowym  Rynku w Krakowie. W atmosferze dobrej zabawy uczniowie posilili się w krakowskich restauracjach. Podczas całej wycieczki towarzyszył młodzieży wspaniały nastrój. Wszyscy stwierdzili, że warto było pojechać i przeżyć niezapomnianą przygodę w podziemiach wielickiej kopalni.

                                                                                                                                           Przygotowała: Barbara Goclan

  • Wycieczka klasy I b do Leśnictwa Buda Stalowska

    Wycieczka klasy I b do Leśnictwa Buda Stalowska
    09.10.2014

    W czwartek, 2 października, uczniowie klasy I b wzięli udział w wycieczce rowerowej do Leśnictwa Buda Stalowska.

    Na miejscu, podczas spaceru po lesie, uczniowie mieli okazję posłuchać ciekawej prelekcji leśniczego, pana Remigiusza Adamczyka. Opowiadał on m.in. o pracy leśników, znaczeniu lasu dla człowieka i zwyczajach zwierząt. Następnie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasy połączone z konkursem wiedzy na temat lasu i jego mieszkańców. Niewątpliwą atrakcją dla uczniów była możliwość obejrzenia naturalnego poroża sarny, daniela, jelenia i łosia, kłów dzika i kolekcji owadów leśnych. Na zakończenie leśniczy wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe breloczki.  

    Wycieczka do Leśnictwa Buda Stalowska odbyła się pod opieką wychowawczyni Moniki Jabłońskiej - Licak i pani Anny Gurdak. Pomocy w organizacji wycieczki i opiece nad uczniami udzielili również rodzice, którym serdecznie dziękujemy.

    M.Jabłońska-Licak

  • Sukces naszych sportowców na Mistrzostwach Województwa SZS w Lekkiej Atletyce

    Sukces naszych sportowców na Mistrzostwach Województwa SZS w Lekkiej Atletyce

    W dniu 01 października 2014r. w Rzeszowie odbyły się Mistrzostwa Województwa SZS w Lekkiej Atletyce - Gimnazjada. Uczniowie Gimnazjum nr 1 odniesli na nich duży sukces. Sztafeta 4x100 chłopców w składzie Rafał Czachor, Piotr Zagajski , Marcel Prokopiuk, Dawid Jachyra z czasem 47.60 zajęła I miejsce. W biegu na dystansie 300 m złoty medal zdobył Marcel Prokopiuk a drugi z naszych zawodników Dawid Zięba zajął 32 miejsce. W biegu na dystansie 110m ppł. srebro zdobył Dawid Jachyra a brąz Rafał Czachor. Opiekunem uczniów był pan Dariusz Karnat

    Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

     

  • Konkursy przedmiotowe dla uczniów w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2014/2015

    Konkursy przedmiotowe dla uczniów w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2014/2015

    Z dniem 06 października 2014 r. rozpoczynają się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wszystkich uczestników oraz ich rodziców proszę o zapoznanie się z regulaminem organizacji tych konkursów. Uczniom biorącym udział w kokursach oraz ich opiekunom życzymy sukcesów!

    regulamin_konkursow_2014.doc

  • Spotkania z rodzicami

    W dniu 24 września 2014 roku odbędą się w naszej szkole spotkania z rodzicami, na które serdecznie zapraszamy. O godzinie 1600 na małej sali gimnastycznej rodzice uczniów klas I spotkają się z dyrektorem szkoły. Od godziny 1615 będą trwały wywiadówki w poszczególnych klasach zgodnie z nastepującym harmonogramem:

    1. klasa I A - sala nr 6, wychowawca p. Agnieszka Pazder;
    2. klasa I B - sala nr 14, wychowawca p. Monika Jabłońska - Licak;
    3. klasa I C - sala nr 9, wychowawca p. Renata Dudek;
    4. klasa II A - sala emka, wychowawca p. Renata Konefał;
    5. klasa II B - sala nr 8, wychowawca p. Barbara Goclan; 
    6. klasa II C - sala nr 17, wychowawca p. Ewa Siwczuk - Cyma;
    7. klasa II D - sala nr 13, wychowawca p. Marzena Zollner;
    8. klasa III A - sala nr 16, wychowawca p. Halina Strojek;
    9. klasa III B - sala nr 5, wychowawca p. Jerzy Brzuszek;
    10. klasa III C - sala nr 15, wychowawca p. Dariusz Karnat.
  • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego tuż tuż

    projekt graficzny i wykonanie: Damian Stróż

  • Wybory Opiekuna Samorządu Uczniowskiego 2014/15

     

    projekt graficzny i wykonanie: Damian Stróż

  • Pomoc materialna dla uczniów "Wyprawka szkolna"

    Pomoc materialna dla uczniów "Wyprawka szkolna"

    Pomoc materialna dla uczniów na rok szkolny 2014/2015

    Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2014r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych (Dz. U. z 2014r. poz. 1024),  informuje o możliwości dofinansowania zakupu podręczników dla uczniów.

    Dofinansowanie do zakupu podręczników udzielane jest uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2014/2015 naukę:

    -   w klasach II, III i VI szkoły podstawowej,

    -  w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej (tj. zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego,                             technikum),

      -  uczniów niepełnosprawnych - słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy I, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników – bez kryterium dochodowego.

     

    Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników uczeń może otrzymać ze względu na jedno z trzech wyszczególnionych poniżej kryteriów:

    1. spełnia kryterium dochodowe:

     -  dla uczniów klasy II, III, VI szkoły podstawowej oraz uczniów kl. III ponadgimnazjalnej dochód na osobę nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013r. poz. 1456 z póź. zm.) czyli kwoty 539 zł netto,

    2.  przekracza w/w kwotę – w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (np. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomani, zdarzenia losowego sytuacji kryzysowej) na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń (nie więcej niż 5% ogólnej liczby uczniów  w gminie).

    3. posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, z upośledzeniem w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, realizujących w roku szkolnym 2014/2015 obowiązek szkolny lub obowiązek nauki.

    Wartość pomocy w roku szkolnym 2014/2015 nie może przekroczyć kwoty:  

    1) 225 zł – dla ucznia klasy II lub III szkoły podstawowej oraz dla ucznia klasy II lub III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia

         2)  225  zł – dla ucznia:

        a)  słabowidzącego,

        b)  niesłyszącego,

        c)  słabosłyszącego,

        d)  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

        e)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

        f)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

        g) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest   niepełnosprawność wymieniona w lit. a–f,

    – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w klasie II lub III szkoły podstawowej lub w klasie II lub III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, który nie korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

        3) 225 zł – dla ucznia:

        a) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

        b) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym

    – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w klasach II-VI  szkoły podstawowej lub gimnazjum, który nie korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, lub realizującego kształcenie w szkole ponadgimnazjalnej.

    4) 325 zł – dla ucznia klasy VI szkoły podstawowej, dla ucznia klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz dla ucznia klasy III ogólnokształcącej szkoły baletowej;

         5)  325 zł – dla ucznia:

        a)  słabowidzącego,

        b)  niesłyszącego,

        c)  słabosłyszącego,

        d)  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim

        e)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

         f)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

        g) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest   niepełnosprawność wymieniona w lit. a–f,

    – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w klasach IV-VI szkoły podstawowej lub w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, który nie korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

        6)  350 zł – dla ucznia:

        a)  słabowidzącego,

        b)  niesłyszącego,

        c)  słabosłyszącego,

        d)  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

        e)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

         f)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

         g) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest   niepełnosprawność wymieniona w lit. a–f,

    – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w gimnazjum, w klasach I-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasach I-III  ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych lub w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły baletowej, który nie korzysta z podręczników przeznaczonych do kształcenia specjalnego dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

          7)  390 zł – dla ucznia klasy III zasadniczej szkoły zawodowej;

          8)  390 zł – dla ucznia:

          a)  słabowidzącego,

          b)  niesłyszącego,

          c)  słabosłyszącego,

          d)  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

          e)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

           f)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

          g) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest   niepełnosprawność wymieniona w lit. a–f,

    – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej.

    9) 445 zł – dla ucznia klasy III liceum ogólnokształcącego i klasy III technikum, dla ucznia klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, dla ucznia klasy V ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, dla ucznia klasy III liceum plastycznego oraz dla ucznia klasy IX ogólnokształcącej szkoły baletowej;

        10) 445 zł – dla ucznia:

        a)  słabowidzącego,

        b)  niesłyszącego,

        c)  słabosłyszącego,

        d)  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,

        e)  z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

         f)  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

        g) z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest   niepełnosprawność wymieniona w lit. a–f,

     – posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, realizującego kształcenie w liceum ogólnokształcącym, klasach IV–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasach IV–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznym, klasach VII–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub technikum.

    Jak ubiegać się o dofinansowanie:

    1. Rodzice składają wniosek o dofinansowanie w szkole, w której dziecko będzie uczyło się  w roku szkolnym 2014/2015 (do wniosku dołącza się zaświadczenie o wysokości dochodów lub w uzasadnionych przypadkach - oświadczenie o wysokości dochodów za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku).

     2. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.

    3. W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia słabowidzącego, niesłyszącego, słabosłyszącego, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, z upośledzeniem umysłowym w stopniu  umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do wniosku należy załączyć zamiast zaświadczeń o dochodach kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną.

    4.  W przypadku uczniów pochodzących z rodzin, gdzie dochód przekracza 539 zł netto na osobę do wniosku - zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - należy dołączyć uzasadnienie.

         5.   Rodzice dokonują zakupu podręczników (w dowolnym terminie).

         6.  Rodzice przedstawiają dyrektorowi szkoły dowód zakupu podręczników (faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, rachunek, paragon) lub w przypadku braku możliwości okazania dowodu zakupu - oświadczenie o cenie zakupionych podręczników. W przypadku złożenia oświadczenia, do oświadczenia należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014r. - "Wyprawka szkolna".

    7. Dyrektor szkoły zwraca rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom koszty zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupów.


    Termin składania wniosków dla rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka), pełnoletniego ucznia, a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby, za zgodą przedstawiciela ustawowego, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka albo ucznia pełnoletniego ustala się do 5 września 2014r.

    Wnioski należy składać w szkole, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.

    wniosek_wyprawka.doc

     źródło: www.nowadeba.pl                                                                                                                                 

     

  • Pomoc materialna dla uczniów "Stypendium szkolne - 2014/2015"

    Pomoc materialna dla uczniów "Stypendium szkolne - 2014/2015"

    Burmistrz Miasta i Gminy
    Nowa Dęba

    Nowa Dęba, 8 sierpnia 2014r.


    I N F O R M A C J A
    S T Y P E N D I U M    S Z K O L N E – 2014/2015 

     

    Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba informuje o możliwości uzyskania stypendium szkolnego  jako formy pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

    Stypendium szkolne jest przyznawane na:

    - wniosek rodziców lub pełnoletnich uczniów,

    - wniosek właściwego dyrektora szkoły,

    - z urzędu.


    Stypendium szkolne może otrzymywać uczeń, który spełnia niżej wymienione kryteria:

    1. Jest uczniem szkoły publicznej lub niepublicznej (szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej), wychowankiem publicznego i niepublicznego ośrodka, słuchaczem publicznego lub niepublicznego kolegium;
    2. Pochodzi z rodziny znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie (wysokość dochodu na jednego członka rodziny w miesiącu poprzedzającym datę złożenia wniosku nie przekracza 456 zł netto* w przeliczeniu na osobę tj. przychód pomniejszony o podatek dochodowy i składki), w szczególności, gdy w rodzinie tej występuje: wielodzietność, bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
    3. Zamieszkuje na terenie miasta i gminy Nowa Dęba.


    Wnioski będą udostępnione od dnia 18 sierpnia 2014r. w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba przy ul. Rzeszowskiej 3 – w pokoju 201 (na II piętrze) oraz od dnia 1 września 2014r. w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Miasta i Gminy Nowa Dęba.


    Termin składania wniosków na rok szkolny 2014/2015 upływa:
    1) z dniem 15 września 2014r. dla uczniów, wychowanków,
    2) z dniem 15 października 2014r. dla słuchaczy kolegiów.
    Wnioski należy składać w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba w pok.: 201 na II piętrze od 1 września 2014r.

     

    *Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 823) w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej  miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 456 złotych netto na osobę w rodzinie ucznia. Miesięczna wysokość dochodu rodziny ucznia ubiegającego się o przyznanie stypendium szkolnego jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182)

    Druk wniosku oraz zaświadczenia dostępne są również na stronie internetowej gminy www.nowadeba.pl (zakładka: „Mieszkaniec-Edukacja-Aktualności”, Mieszkaniec-Aktualności”).


    Z up. BURMISTRZA
    mgr Zygmunt Żołądź
    Z-ca Burmistrza

    druk_wniosku_o_przyznanie_stypendium_szkolnego-2014.doc

    druk_zaswiadczenia_o_dochodzie_2014-.doc

    źródło: www.nowadeba.pl 

     

  • Nasze gimnazjum na 7 miejscu w Polsce !!!

    Nasze gimnazjum na 7 miejscu w Polsce !!!

    W dniach 14 - 15.06. 2014 r. w Łodzi odbył się FINAŁ OGÓLNOPOLSKI  INTERNATIONAL VENA SPORT FESTIVAL w sztafetowych biegach rozstawnych. Drużyna naszej szkoły w składzie: Jakub Wołoszyn ,Piotr Zagajski , Marcel Prokopiuk, Dawid Jachyra reprezentowała nasze województwo w  sztafecie szwedzkiej (100-200-300-400m) .

    W biegach półfinałowych nasza szkoła wystartowała w II serii uzyskując czas 2.10.36 co ku olbrzymiej radości dało awans do ścisłego 8 drużynowego finału.W biegu finałowym drużyna chłopców startowała obok takich szkół jak: Gimnazjum Sportowe z Koszalina, Gimnazjum nr 18 z Lublin, Gimnazjum nr 5 z Bełchatowa, Gimnazjum nr 1 z Żerkowa, Gimnazjum z Rozprzy, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego z Raciborza  i Gimnazjum nr 47 z Krakowa i po pasjonującym biegu zajęła bardzo dobre  7 miejsce  poprawiając o ponad 2 sek. czas z biegu półfinałowego.                                 

     Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     Jerzy Brzuszek

     

  • Wyprawa w Pieniny

    Wyprawa w Pieniny

    W dniach 27 i 28 maja 2014 roku odbyła się wycieczka uczniów Gimnazjum nr 1   im. Papieża Jana Pawła II  w urokliwe miejsca polskich gór – w Pieniny.

    O godzinie 5- tej rano młodzież gimnazjum z klas  I b, I d, II a i II b  pod opieką nauczycieli w osobach pani Marzeny Zollner, pani Haliny Strojek, pani Barbary Goclan i pani Agaty Dobrasiewicz  wyruszyła     z Nowej Dęby w kierunku Krościenka.

    Uczniowie dotarli szczęśliwie na miejsce o godzinie 9: 15.

    Pierwszym etapem wycieczki była wyprawa na malowniczy szczyt góry o nazwie Trzy Korony. Podczas pieszej wędrówki uczniom dopisywał dobry humor a także wspaniała słoneczna pogoda.

    Nagrodą za wytrwałość we wspinaczce na Trzy Korony był malowniczy widok  z tarasu widokowego. Uczniowie mogli podziwiać nie tylko wspaniały obraz polskich Tatr, ale przede wszystkim rzekę Dunajec, po której rejs miał być kolejnym etapem wycieczki.

    Zejście z Trzech Koron odbyło się w kierunku Sromowców. Młodzież przemierzała szlak,  zachwycając się pięknem górskiego krajobrazu.

    Po zejściu z góry uczniowie wraz z opiekunami udali się na przystań. Tu rozpoczęła się największa atrakcja wycieczki – spływ po rzece Dunajec na pontonach. Było trochę strachu przy wsiadaniu na pontony, chociaż nikt nie dawał po sobie poznać, że się boi. Ubrani w kaski, kapoki i zaopatrzeni         w wiosła wyruszyliśmy w rejs pod bacznym okiem doświadczonych flisaków.

    Radości było moc. Podczas spływu Dunajcem młodzież musiała pokonać wartki nurt  rzeki.  Współpraca i rady flisaków okazały się pomocne w dopłynięciu do celu.

    Po zakończonej wyprawie wszyscy, łącznie z opiekunami, byli przemoczeni, ale zadowoleni. Szczęśliwie dotarliśmy do Szczawnicy, gdzie w ośrodku  o nazwie Trzy Korony czekała na wszystkich gorąca i smaczna obiadokolacja.

    W drugim dniu wycieczki, po śniadaniu uczniowie udali się autokarem do miejscowości Jaworki.

    Tam rozpoczęła się piesza wędrówka malowniczym Wąwozem Homole. Podczas wyprawy była piękna słoneczna pogoda. Po dotarciu na miejsce uczniowie mogli podziwiać na tarasie widokowym panoramę Małych Pienin i Beskidu Sądeckiego.

    W pasterskiej bacówce młodzież naszego gimnazjum mogła zobaczyć wyrób oscypka.

    Niemałą  atrakcją był przejazd dwuosobową kolejką linową, podczas którego uczniowie podziwiali piękno górskich krajobrazów.

    Ostatnim etapem wycieczki była zapora na Jeziorze Czorsztyńskim.

    Niestety, wszystko co dobre,  szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu do domu.

    Do Nowej Dęby dotarliśmy szczęśliwie około godziny 20:00.

     

    Wycieczka – rewelacja. Niezapomniane wrażenia. Polecamy wszystkim!

     

                                                                                                                 Opracowała: Barbara Goclan

     

    Galeria zdjęć z wycieczki!

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

  • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowej Dębie - oddziały Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II
    ul. M. Reja 7
    39-460 Nowa Dęba
  • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć